Miedź może pomóc utrzymać odpowiednią wagę

Jeżeli czytasz e-Porady Zdrowotne już od jakiegoś czasu, wiesz, że często piszę o metalach ciężkich, które mają toksyczny wpływ na Twój organizm.

Mogą znajdować się w wodzie, którą pijesz, i jedzeniu, które jesz – a jak już dostaną się do Twojego organizmu, jedynym sposobem pozbycia się ich jest niezbyt proste usunięcie, na przykład za pomocą zabiegu chelatacji.

Ale jest metal, który staje się po prostu niezbędny dla Twojego ogólnego zdrowia!

I łatwo uzyskać jego niezbędne dawki, po prostu jedząc właściwe rodzaje smakowitej, zdrowej żywności.

Od jakiegoś czasu wiemy, że miedź pomaga przy wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi, wspomaga układ odpornościowy i dba o zdrowie kości.

Ale teraz naukowcy odkryli, że może również pomóc Ci wygrać bitwę z powiększającym się obwodem talii.

Kiedy cząsteczki tłuszczu wbudowują się w komórki tłuszczowe i nie są wykorzystywane do celów energetycznych, Twoje ciało staje się coraz grubsze.

A nowe badanie przeprowadzone na myszach pokazało, jak miedź przemieszcza cząsteczki tłuszczu z komórek tłuszczowych, umożliwiając jego spalenie przez organizm.

Zdaniem głównego autora badania, Christophera Changa z UC Berkeley, „Im więcej miedzi jest dostępne, tym więcej tłuszczu jest rozkładane”.

Miedź to tak zwany pierwiastek śladowy, zatem chociaż Twój organizm jej potrzebuje, nie są to duże ilości. Co więcej, zalecane dzienne spożycie miedzi wynosi poniżej 1 mg.

Jednak trzy czwarte populacji USA nie uzyskuje nawet tej ilości. A ma to wpływ nie tylko na Twój obwód talii. Zbyt mała ilość miedzi może również skutkować osteoporozą i anemią.

Twój organizm nie potrafi sam wytworzyć miedzi, więc musisz przyjąć ją z pokarmem – ale powinieneś dostarczyć całą niezbędną dawkę, jedząc pokarmy bogate w miedź (i zgodne z dietą paleo), na przykład ostrygi, owoce morza, fasolę, orzechy, ciemnozielone warzywa liściaste, suszone śliwki, a nawet czarny pieprz.

Jednak miedź to jeden z tych metali, z którymi nie powinieneś przesadzać. Zatem nie sięgaj po suplementy diety z miedzią, jeżeli nie zostały wyraźnie zalecone Ci przez lekarza – ponieważ jej nadmiar może być trujący.

Nadmierne dawki miedzi łączono z zapaleniem wątroby, problemami z nerkami, uszkodzeniem mózgu oraz chorobami neurodegeneracyjnymi, na przykład chorobą Alzheimera.

Lekarz holistyczny może zbadać u Ciebie poziom zarówno metali toksycznych, jak i niezbędnych pierwiastków śladowych… i upewnić się, że przyjmujesz odpowiednio wyważone ilości potrzebnych Ci mikroelementów oraz nie spożywasz nadmiernej dawki tych, których nie potrzebujesz.