Czy bakterie w Twoim brzuchu są przyczyną nadwagi?

Chociaż tak naprawdę dopiero zaczynamy dobrze rozumieć związek pomiędzy naszą florą jelitową a chorobami, to badania prowadzone w ostatnich latach powiązały już bakterie w jelitach ze stanami zapalnymi, cukrzycą, nastrojem, otyłością i wieloma innymi dolegliwościami.

Zauważono również to, że Twoja flora jelitowa może przynajmniej częściowo odpowiadać za to, czy masz nadwagę, czy też Twoja waga jest odpowiednia.

Badania naukowe potwierdziły, że nadwaga wiąże się z obecnością bakterii jelitowych o nazwie Firmicutes. U pacjentów z nadwagą liczba tych bakterii była o około 20% wyższa w porównaniu z osobami o prawidłowej masie. Z drugiej strony, obecność innych bakterii, Bacteroidetes, wyraźnie wiązała się z prawidłową wagą, ponieważ u otyłych pacjentów ich liczba była niższa o szokujące 90%.

Jednakże kiedy otyli pacjenci tracili na wadze, równowaga bakteryjna w ich jelitach zmieniała się. Nagle szczuplejsi pacjenci mieli w swoich jelitach mniej produkujących tłuszcz Firmicutes, a znacznie więcej bakterii Bacteroidetes. Co jeszcze bardziej zadziwiające, kiedy powiązany z otyłością gatunek Firmicutes wprowadzono „chudym” myszom, przybrały one na wadze niemal dwukrotnie bardziej niż myszy z grupy kontrolnej.

Okazuje się, że bakterie Firmicutes najwyraźniej znacznie skuteczniej wydobywają kalorie z żywności i odkładają je w formie tłuszczu.

Równowaga bakterii jelitowych powiązana z ryzykiem cukrzycy

W innym badaniu, przeprowadzonym w 2012 roku w Chinach, naukowcy odkryli powiązanie pomiędzy równowagą bakteryjną w jelicie a cukrzycą. Przyjrzeli się oni ponad 60 000 markerom związanym z cukrzycą typu 2 i stwierdzili, że w jelitach osób chorych na cukrzycę występuje nadmierna ilość „złych” bakterii, a niedobór bakterii pomocnych.

No i oczywiście przyjmowanie antybiotyków, które zabijają zarówno „dobre”, jak „złe” bakterie jelitowe, wiąże się z insulinoopornością i cukrzycą. Jedno z badań wykazało, że im częściej bierzesz te leki, tym bardziej wzrasta ryzyko wystąpienia u Ciebie cukrzycy. Przyjmowanie antybiotyku tylko pięć razy w ciągu 15 lat może spowodować u Ciebie skok ryzyka wystąpienia cukrzycy o 50% w porównaniu z osobą, która przyjmowała taki lek tylko jeden raz lub nigdy.

Probiotyki zwalczają lęki

Badacze z UCLA znaleźli powiązanie pomiędzy bakteriami jelitowymi a naszymi emocjami i samopoczuciem. W ciągu tylko czterech tygodni przyjmowania suplementu zawierającego probiotyk stwierdzono mierzalne zmiany w mózgu przyjmujących go kobiet.

Według badania opublikowanego w magazynie Gastroenterology wpływ ten obejmował obszary ich mózgu związane ze zdolnościami poznawczymi, emocjami i bodźcami sensorycznymi. W świecie rzeczywistym oznacza to, że probiotyki mogą pomóc w poprawie samopoczucia, zmniejszyć stany lękowe, a być może również pomóc w przypadku depresji. Kobiety uczestniczące w badaniu przeszły testy, które miały sprawić, że poczują się niekomfortowo, i te z nich, które przyjmowały probiotyk, były wyraźnie mniej zdenerwowane niż ich koleżanki.

Wprowadź probiotyki do gry

A zatem jak możesz zapewnić sobie zdrowie i utrzymać równowagę bakterii jelitowych? Możesz wypróbować kilka prostych rad.

1. Zacznij od dobrego suplementu z probiotykiem producenta, któremu ufasz. Szukaj takiego, który zawiera kilka różnych szczepów bakterii.

2. Ogranicz ilość spożywanego cukru i żywności przetworzonej. Jest to paliwo dla „złych” bakterii. Warto zastosować dietę paleo, która koncentruje się na mięsie, warzywach, orzechach i innej żywności naturalnej, którą spożywali nasi przodkowie.


Jeśli bardzo lubisz słodycze (zwłaszcza czekoladowe), a nie chcesz przybrać na wadze, mam dla Ciebie rozwiązanie. W Nowym Roku zamiast czekoladowych cukierków zastosuj pyszny niskokaloryczny błonnik kakaowy – Cacaovit. Doskonały do potraw i napojów. 
Cacaovit ze specjalnym 20% rabatem zamówisz tutaj.


3. Następnie zwiększ w swojej diecie ilość pokarmów fermentowanych, co w sposób naturalny podniesie poziom „dobrych” bakterii. Możesz na przykład wypróbować niezawierające cukru jogurty i kefir. Ogólnie powinieneś ograniczyć ilość spożywanego nabiału, ale jedzony w umiarkowanych ilościach nabiał fermentowany na tyle długo, że została zużyta większość zawartej w nim laktozy, jest dobry. Możesz również wypróbować domowe kiszone warzywa i owoce, na przykład kiszoną kapustę, kiszone ogórki czy marchew imbirową (w Internecie dostępne jest mnóstwo przepisów – szukaj „domowe przetwory kiszone i fermentowane”).

4. Zapewnij swojemu organizmowi odpowiednią ilość błonnika w menu lub go suplementuj.


Pyszny błonnik kakaowy Cacaovit (doskonały dodatek do codziennych posiłków) znajdziesz tutaj z 20% rabatem.

A jeśli wolisz błonnik w kapsułkach – błonnik z aronii, który ma wiele dodatkowych korzyści zdrowotnych: Aroniovit, teraz  20% taniej.


Trzymaj się tego prostego planu, a zanim się obejrzysz, Twoje jelita będą okazem zdrowia – jak i reszta Twojego organizmu.