Może chronić nerki, mózg i serce

Wyobraź sobie, że trzymasz w dłoni kieliszek czerwonego wina i masz przed sobą miseczkę orzeszków ziemnych. Okazuje się, że nie tylko relaksujesz się i cieszysz zasłużonym czasem dla siebie, ale również robisz coś niezwykle ważnego dla swojego zdrowia.

Chronisz się przed rakiem…
uzbrajasz swój mózg przeciwko Alzheimerowi…
cofasz zegar wpływający na zdrowie Twojego serca…
a nawet ograniczasz swoją wagę.

Wszystko, co napisałem, to prawda – a to dzięki niezwykłemu związkowi o nazwie resweratrol.

Resweratrol jest produkowany przez niektóre rośliny, aby chronić je przed czynnikami stresu – wzrostem grzybów, chorobami, zjawiskami pogodowymi. Podobnie i u nas resweratrol chroni układ odpornościowy. Zatem ma działanie zarówno przeciwgrzybicze, jak i przeciwbakteryjne – ale to działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne nadaje resweratrolowi tak wiele funkcji. Związek ten jest zaliczany do polifenoli, co oznacza, że odpowiada za smak, kolor i zapach w świecie roślin.

Ale resweratrol może również zrobić bardzo wiele dla ludzi…

Na podstawie dziesiątek studiów i kilku przełomowych badań stwierdzono, że resweratrol może chronić serce, nerki i mózg… działać w całym ośrodkowym układzie nerwowym… a nawet koncentrować się na DNA.

A co najlepsze, może również pomóc zachować młodość – na dłużej!

Pokonaj stan zapalny i chroń nerki przed uszkodzeniem

Niezwykłą rolę pełni też resweratrol wobec nerek.

Milionom ludzi przepisuje się zbyt wiele kosztownych leków, które często przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Liczne badania dotyczące różnych schorzeń atakujących nerki – od cukrzycy do uszkodzeń chemicznych – wykazały przeciwutleniające i przeciwzapalne działanie resweratrolu. I tu przechodzimy do ochronnego białka, do SIRT1. Aktywując wytwarzanie SIRT1, resweratrol może również zmniejszać stan zapalny, co chroni przed uszkodzeniem nerek oraz ich niewydolnością.

Resweratrol zdaje się działać poprzez obniżanie poziomu dwóch markerów stanu zapalnego, TNF-alfa i TGF-beta. To z kolei zmniejsza produkcję niebezpiecznych cząsteczek, które są powiązane ze stresem oksydacyjnym, znanych jako „reaktywne formy tlenu” (w skrócie ROS).

To właśnie stres oksydacyjny może powodować uszkodzenia nerek, a nawet spowodować ich niewydolność.

Co zaskakujące, to nie wszystkie korzyści, jakie resweratrol daje nerkom. W modelach zwierzęcych wykazano, że resweratrol chroni funkcję nerek w przypadku poważnego uszkodzenia w wyniku zwłóknienia, zmniejszając wpływ określonych białek, zwanych ECM (od „macierzy pozakomórkowej”), które mogą powodować pogorszenie stanu tkanek nerki.

Zmniejszenie wpływu wspomnianych cząsteczek ROS i białek ECM również zdaje się zmniejszać uszkodzenia powodowane kamieniami nerkowymi. A co więcej, nie tylko działa w powyższy sposób, ale przede wszystkim również zdaje się zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych!

Może to być wystarczający powód, aby wznieść toast na część resweratrolu!


Tu zamówisz ekstrakt z ciemnych winogron standaryzowany na obecność resweratrolu. Dla Czytelników e-Porad Zdrowotnyc30% taniej.