Cukrzyca – jak sobie pomóc naturalnie

Prawidłowy poziom cukru to podstawa leczenia cukrzycy. Lekarze często przepisują leki lub zastrzyki z insuliny, aby utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.

Jednak nie są to jedyne sposoby walki z cukrzycą.

Istnieje roślina, której działanie stabilizujące poziom cukru udowodniono w dziesiątkach badań. To ona stanowi podstawę alternatywnych terapii przeciwcukrzycowych.

Alternatywna terapia przeciw cukrzycy to zazwyczaj kompleksowy program, w skład którego wchodzą:

Aktywność fizyczna

Większość z nas nie traktuje diety i aktywności fizycznej jako medycyny alternatywnej. Tradycyjny sposób leczenia bagatelizuje je, nie docenia lub źle stosuje. To błąd.

Ponieważ dieta i aktywność fizyczna – celowo nie używam sformułowania ćwiczenia fizyczne – są ważne w leczeniu cukrzycy. To, co jesz i jak aktywny jesteś, wpływa na poziom cukru we krwi i na stan Twojego zdrowia. W wielu badaniach udowodniono, że zdrowa dieta i aktywność fizyczna mają pozytywny wpływ na leczenie cukrzycy.

Dlatego jeśli tylko chcesz i możesz – uprawiaj jakiś sport. A jeśli nie czujesz się na siłach, zacznij regularnie chodzić na energiczne spacery lub uprawiaj nordic walking. Możesz jeździć na rowerze stacjonarnym lub zwykłym… rób cokolwiek, co lubisz, byle to nie było siedzenie na kanapie.

Na początek zacznij od 30 minut dziennie, a potem przedłuż aktywność do 90 minut dziennie.

Dieta

W przypadku cukrzycy nie stosuje się diety ściśle eliminacyjnej, lecz kilka podstawowych zasad, które można nazwać zdrowym odżywianiem. Kluczowe jest ograniczenie cukrów prostych i tłuszczów nasyconych oraz alkoholu.

Regularne posiłki pozwalają ustabilizować poziom glukozy we krwi. Najlepiej jest spożywać 5–6 posiłków dziennie.

Do śniadania najlepiej zasiąść maksymalnie po godzinie od wstania z łóżka. Kolejne posiłki należy zjadać co 3–4 godziny, a ostatni posiłek na 2 godziny przed snem. Zwróć uwagę, że liczba posiłków zależy od typu cukrzycy, natomiast pory posiłków powinny być stałe.

Suplementacja

Gurmar

Podstawą suplementacji jest gurmar, czyli Gymnema sylvestreLiście gurmaru są tradycyjnie używane od dwóch tysięcy lat przez indyjskich lekarzy w medycynie ajurwedyjskiej. Ponieważ żucie liści tej rośliny powodowało brak wrażliwości na smak słodki oraz zmniejszenie łaknienia słodkich pokarmów, Hindusi nazwali ją “niszczycielem cukru”,

Obecnie gurmar stosuje się w diabetologii. Głównymi składnikami surowca są glikozydy zwane kwasami gymnemowymi. Zwiększają one wydzielanie insuliny oraz naturalnie występujący pierwiastek śladowy zwany chromem.

Chrom

Jest on czynnikiem tolerancji glukozy i najważniejszym regulatorem poczucia głodu i sytości, kontroli działania insuliny, wpływającym na normalizację poziomu cukru we krwi. To, co najważniejsze, to ułatwia on utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy u osób, które nie przestrzegają rygorystycznej diety.

Odpowiednie zaopatrzenie organizmu w ten biopierwiastek może zapobiegać powstaniu cukrzycy typu 2, natomiast jego brak może przyczynić się do nasilenia choroby.

Zielona herbata + gurmar to najlepsze połączenie

Zazwyczaj na efekty działania ziół należy czekać. Jednak w przypadku unormowania poziomu cukru często wystarczy podać gurmar i mocny napar z zielonej herbaty.

5 g liści zielonej herbaty (koniecznie liściastej, nie w torebkach) zalej 200 ml wody o temperaturze 80 stopni. Powinno się ją parzyć pod przykryciem przez 15 minut. Należy ją wypić bezpośrednio po tym, jak ostudzi się do temperatury pokojowej.

Minerały

Najbardziej wspierającym minerałem jest magnez. Ten minerał występuje w wielu produktach spożywczych, przede wszystkim w tych z pełnego ziarna, orzechach, gorzkiej czekoladzie, rukoli, jarmużu, szpinaku i kaszy gryczanej. W jednym z badań nad nad cukrzycą stwierdzono, że osoby z niskim poziomem magnezu częściej zapadają na cukrzycę.

Techniki relaksacyjne

Najbardziej poleca się technikę uważności (ang. mindfulness), w Polsce znaną również jako MBSR. Na całym świecie ludzie z różnych środowisk, z różnymi doświadczeniami, różnych wyznań, w różnym wieku praktykują medytację uważności. MBSR jest naukowo potwierdzonym podejściem, które działa w harmonii z dowolnym systemem wierzeń i przekonań.


Ekstrakt z liści gurmaru, który stabilizuje poziom cukru, zamówisz tutaj.

Ekstrakt z liści gurmaru (Gymnema sylvestre) pomaga utrzymać normalny poziom cukru w organizmie, wpływa na kontrolę wagi, metabolizm glukozy, metabolizm lipidów i kontrolę apetytu. Poleca się go osobom, mającym kłopot z utrzymaniem właściwego poziomu cukru we krwi oraz tym, którzy chcą schudnąć. 

Sprawdź cenę promocyjną (20% rabatu) ekstraktu z liści gurmaru.


Źródła:
Dong JY, Xun P, He K, et al. Spożycie magnezu i ryzyko cukrzycy typu 2: metaanaliza prospektywnych badań kohortowych. Cukrzyca. 2011; 34 (9): 2116-2122.