Odchudzanie: Jeżeli walczysz ze zbędnymi kilogramami…

Odchudzanie to wyzwanie skomplikowane i stresujące…

Zmniejszone porcje wzmagają uczucie głodu i wywołują frustrację, zwłaszcza że na efekty trzeba poczekać. Stąd pojawia się chęć podjadania słodyczy, które natychmiast wprowadzają w dobry nastrój.

Oczywiście jest to równoznaczne z przerwaniem diety…, czasem z jeszcze większym spadkiem nastroju (znowu mi się nie udało)…, najczęściej zaś z efektem jo-jo – kiedy to waga po zakończeniu odchudzania jest wyższa niż przed.

Jeśli tak bardzo lubisz słodycze – a zwłaszcza smak czekolady – i chcesz schudnąć, mam dla Ciebie pyszne rozwiązanie…

Małe, niepozorne ziarna, które uwielbiają wszyscy czekoladoholicy: pachnące, smaczne i bardzo zdrowe. Wiesz, jaką roślinę mam na myśli?

To kakaowiec, który zawiera naturalne substancje pobudzające metabolizm i przyspieszające spalanie tłuszczu. Ziarna kakaowca bogate są w polifenole i teobrominę, które synergistycznie wpływają na pracę hormonów zaangażowanych w przemianę materii. I – co bardzo ważne – charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym. Co oznacza, że po zjedzeniu ziaren kakaowca poziom glukozy we krwi wzrasta powoli, nie powodując gwałtownego skoku, jak w przypadku produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

Zdrowemu chudnięciu sprzyjają również inne składniki – przede wszystkim są to nierozpuszczalne frakcje włókna pokarmowego, które mają zdolność do absorpcji wody. Po zjedzeniu pęcznieją w żołądku, co odczuwane jest jako uczucie sytości. Nie odczuwasz głodu i nie chce Ci się jeść.

Ziarna kakaowca mają długą historię. Znane i cenione przez Majów i Azteków, używane przez nich jako rośliny o szczególnych właściwościach, co obecnie potwierdziło wiele badań. Zawierają wiele mikroelementów, takich jak miedź, cynk, mangan, żelazo, magnez, chrom, dzięki czemu:

  • ułatwiają odchudzanie,
  • korzystnie wpływają na naczynia krwionośne,
  • zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory,
  • poprawiają nastrój,
  • zwiększają libido,
  • ułatwiają oczyszczanie organizmu,
  • zwiększają poziom energii życiowej.

Jeśli chcesz stracić parę kilogramów, ale nie możesz rozstać się z czekoladowym smakiem…

Wiele osób utożsamia kakaowiec i czekoladę. To poważny błąd, który wziął się z tego, że najczęściej ziarna kakaowca spotykane są pod postacią czekolady lub słodyczy z dodatkiem czekolady. Tylko że w tak mocno przetworzonej formie w ogóle nie zachowują prozdrowotnych właściwości kakao.

Czekolada, mimo że zawiera sproszkowane ziarna kakaowca (kakao), nie jest prozdrowotna, ponieważ zawiera zbyt dużo cukru, zbyt dużo mleka i zbyt dużo tłuszczu. Na szczęście jest inne rozwiązanie. Możesz jeść smacznie i zdrowo, cieszyć się czekoladowym smakiem i… chudnąć.

Kakaowy sekret dobrego zdrowia

Ziarno kakaowca zawiera łuskę, która składa się z  tych wszystkich składników, co ziarno, ale pozbawiona jest tłuszczu i węglowodanów. Dlatego ma tak mało kalorii, a jednocześnie zachowuje porównywalny z kakao poziom teobrominy – pobudzającej czynność serca substancji, która w dodatku sprzyja odchudzaniu.

Najlepsze efekty daje łuska kakaowca poddana mikronizacji, dzięki czemu konsystencją przypomina bardzo delikatny proszek. Mikronizacja to proces mechaniczny (a nie chemiczny), podczas którego łuska pod wpływem siły przeciążenia rozrywana jest na bardzo maleńkie cząstki. Taki proces przetwarzania żywności gwarantuje zachowanie jego prozdrowotnych właściwości.

Na szczególną uwagę zasługują niepodlegające trawieniu włókna roślinne, które, przechodząc przez układ pokarmowy, z jednej strony działają jak substancja balastowa (przyspieszają pasaż jelitowy), a z drugiej, wiążąc ze sobą cząsteczki tłuszczu, obniżają kaloryczność posiłków.

Ponadto zawarte w kakaowcu pektyny skutecznie wypełniają żołądek, likwidując uczucie głodu, co automatycznie przekłada się na drastyczne zmniejszenie posiłków. Dzięki pektynom flora bakteryjna jelita jest bardziej zróżnicowana. Szybszy pasaż jelitowy zapobiega zaparciom i  stanom zapalnym okrężnicy. Proces trawienie węglowodanów jest znormalizowany, co powoduje obniżenie poposiłkowego stężenia glukozy.

Proste, smaczne i… skuteczne oczyszczanie

Aby oczyścić swój organizm, nie musisz poddawać się wymyślnym kuracjom. Proste rozwiązania są równie skuteczne. Włókna kakaowca w Twoich jelitach działają jak szczotka. Jako substancja balastowa czyszczą je mechanicznie ze wszystkich złogów i oczyszczają jelita na tyle skutecznie, że poprawia się wchłanianie jelitowe – wszystkie odżywcze składniki z pożywienia trafiają tam, gdzie trzeba, a poziom cholesterolu się obniża.

To nie jedyne właściwości włókien nasion kakaowca. Musisz znać jeszcze jedną, ich bardzo ważną dla Twojego zdrowia właściwość. Kakaowiec zawiera polifenole czyli silne substancje antyoksydacyjne. To one neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników – cząsteczek, które są odpowiedzialne za powstawanie wielu groźnych dla życia chorób.

Wolne rodniki uszkadzają naczynia krwionośne oraz odpowiadają za utlenianie lipoprotein niskiej gęstości (LDL), co  przyczynia się do powstawania blaszek miażdżycowych. Zagęszczenie blaszek miażdżycowych oraz uszkodzone naczynia krwionośne powodują powstanie skrzepów. Natomiast taki oderwany od naczyń krwionośnych skrzep, jeśli dotrze do serca lub mózgu, grozi zawałem serca bądź udarem mózgu.

Wolne rodniki często uszkadzają DNA, zmieniając strukturę naszego kodu genetycznego i powodując mutacje, które prowadzą do powstania nowotworów.

Wolne rodniki są odpowiedzialne za powstawanie szereg innych chorób i dolegliwości, takich jak: cukrzycę, chorobę Alzheimera,chorobę Parkinsona, demencję starczą, kłopoty z funkcjonowaniem układu nerwowego, zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej, łuszczycę, egzemę, astmę, niewydolność nerek, chorobę zwyrodnieniową stawów.

Aby uchronić się przed groźnym działaniem wolnych rodników, musisz wspierać się substancjami bogatymi w antyoksydanty.

Poznaj mało znany sekret dobrego zdrowia

Zdrowie zaczyna się w jelitach.

To właśnie tam zachodzą procesy, które odpowiadają za odporność, tycie, a nawet za depresję. Bez dobrze funkcjonujących, oczyszczonych jelit trudno będzie Ci zachować zdrowie. Przeciętny Polak spożywa około 10 g błonnika – naturalnego składnika roślin, który znakomicie poprawia funkcjonowanie jelit. A to za mało, żeby być zdrowym.

Zbyt mała ilość błonnika w pożywieniu sprzyja powstawaniu otyłości, nowotworów czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego, aby zachować zdrowie, trzeba spożywać co najmniej 20 g błonnika (jeśli zależy Ci, by szybciej schudnąć – nawet do 40 g).

Błonnik zawiera dwie frakcje włókien – jedną rozpuszczalną i jedną nierozpuszczalną. Rozpuszczalna frakcja błonnika daje poczucie sytości, zmniejsza uczucie głodu i… apetyt. Nierozpuszczalna frakcja błonnika oczyszcza jelita, zmniejsza poziom cholesterolu i poprawia wchłanianie substancji odżywczych.

Wyjątkowymi właściwościami charakteryzuje się zmikronizowany błonnik z łuski kakaowca. Ponieważ pochodzi z nieprzetworzonej łuski, zawiera wszystko to, co w ziarnie kakaowca najcenniejsze – przy jednocześnie niskiej zawartości tłuszczu i węglowodanów.

To prawdopodobnie jedyny taki błonnik, który dobrze smakuje i obłędnie pachnie, a wyglądem niczym nie odróżnia się od kakao.

Jest przy tym bardzo smaczny i ma wiele zastosowań kulinarnych. Przede wszystkim jest jednak bardzo mało kaloryczny – ma mniej niż 5 kcal w porcji. Dlatego z powodzeniem możesz dodawać go do wszystkich potraw, które lubisz: jogurtu, serków, naleśników, ciast (zamiast mąki), napojów, smoothie, koktajli.


I na koniec niespodzianka dla Czytelników e-Porad Zdrowotnych:

Znów jest dostępny pyszny czekoladowy błonnik z 20% rabatem, przy złożeniu zamówienia poprzez tę stronę:
https://cacaovit.kiz.com.pl/20190808-116