Jak zmniejszyć ryzyko chorób serca i zawału?

To informacje, o których nie można nawet teraz, w tym wyjątkowo trudnym czasie zapominać: liczba zgonów spowodowanych chorobami układu sercowo-naczyniowego z roku na rok wzrasta.

A przecież na prawidłowe działanie serca niebagatelny wpływ ma nasz styl życia, przede wszystkim odpowiednia dieta, bogata między innymi w jeden ważny dla serca pierwiastek. I chociaż jest on niezbędny do ponad 300 reakcji, coraz więcej osób odczuwa jego niedobory. I jak pokazują badania – w każdym przedziale wiekowym.

To magnez.

Istnieje silne powiązanie pomiędzy brakiem magnezu a zapaleniem mięśnia sercowego, zawałem czy nadciśnieniem tętniczym.

Twoje serce będzie biło miarowo i równomiernie, jeśli codziennie dostarczysz organizmowi odpowiednie dawki magnezu. Zapotrzebowanie na magnez wzrasta, jeśli na przykład żyjesz w przewlekłym stresie czy często bierzesz antybiotyki.

Zaskakujący związek między flawanolami a zmniejszeniem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego

Wyniki badania opublikowanego w czasopiśmie “British Journal of Nutrition” (BJN) wskazują, że spożycie flawanoli znajdujących się w kakaowcu poprawia funkcjonowanie układu krążenia i zmniejsza obciążenie serca, które obserwuje się wraz ze starzeniem.

Badanie FLAVIOLA, wraz z powiązanym z nim badaniem opublikowanym w czasopiśmie Age, to pierwsze badanie poświęcone wpływowi spożycia flawanoli z kakaowca u zdrowych osób z grupy małego ryzyka sercowo-naczyniowego.

Badanie przeprowadzono u 100 zdrowych kobiet i mężczyzn w wieku 35–60 lat. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z dwóch grup: jedna spożywała napój zawierający flawanole (450 mg), druga zaś napój niezawierający flawanoli. Napoje przyjmowano 2 razy dziennie przez 4 tygodnie. W badanych grupach oceniono takie parametry, jak rozszerzalność i sztywność naczyń krwionośnych, ciśnienie tętnicze i stężenie cholesterolu. Okazało się, że spożycie flawanoli znacznie poprawia parametry układu sercowo-naczyniowego. W celu oszacowania ryzyka sercowo-naczyniowego posłużono się skalą Framinghan.

Okazało się, że…

flawanole zawarte w kakaowcu zmniejszają
10-letnie ryzyko zachorowania na choroby układu
sercowo-naczyniowego aż o 22%

Co jeszcze powinieneś wiedzieć o ziarnach kakaowca?

1. Poprawiają nastrój i zmniejszają skutki życia w długotrwałym stresie

Przewlekły stres jest jak cichy zabójca. Niestety, tempo naszego życia sprzyja przewlekłej ekspozycji na stres, który zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na wrzody, nowotwory czy choroby układu krążenia.

Kult kakaowca rozwinęli Majowie. Wszystkie związane z nim rytuały przejęli Aztekowie, dla których zwyczaj nasion kakaowca stał się częścią obrzędów i świąt religijnych. Spożywano je, ponieważ zwiększały wytrzymałość i zwalczały zmęczenie.

Nowoczesne badania potwierdzają, że kakaowiec łagodzi stres, dzięki zawartości serotoniny, dopaminy i fenyloetyloaminy. Dodatkowo obecność cynku, selenu i magnezu zwiększają wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dlatego spożywanie nasion kakaowca obniża odczuwany poziom stresu, napięcia nerwowego i wprawia w pozytywny nastrój.

2. Poprawiają pamięć i koncentrację

Już niewielka ilość ziaren kakaowca może zapobiec kryzysowi produktywności w ciągu dnia, skutecznie poprawiając czujność i koncentrację. Jeśli będą spożywane z dodatkiem zielonej herbaty, dzięki zawartej w niej L-teaninie, dodatkowo obniża ciśnienie krwi.

3. Pomagają zachować ostrość widzenia

Naukowcy z University of the Incarnate Word w Teksasie opublikowali wyniki swoich badań, które jasno wskazują, że spożywanie nawet małych ilości gorzkiej czekolady korzystnie wpływa na lepszą ostrość i kontrast widzenia. Zawarte w ziarnach kakaowca flawanole zwiększają przepływ krwi do siatkówki, nerwów wzrokowych lub kory mózgowej.

4. Zwiększają libido, poprawiają jakość życia intymnego

W ziarnach kakaowca znajduje się cenna fenyloetyloamina, zwana narkotykiem miłości. To właśnie ta substancja pozwala intensywniej przeżywać orgazm. Fenyloetyloamina pod tym względem działa silniej niż tzw. hormon szczęścia, czyli dopamina.

Poznaj mało znany sekret dobrego zdrowia

Wiele osób utożsamia kakaowiec i czekoladę. To poważny błąd. Czekolada, mimo że zawiera sproszkowane ziarna kakaowca (kakao), nie jest prozdrowotna – zawiera zbyt dużo cukru, a takze mleka i tłuszczu. Na szczęście jest inne rozwiązanie.

Możesz jeść smacznie i zdrowo, cieszyć się czekoladowym smakiem i… dbać o sylwetkę

Jak to możliwe? O tym już za chwilę…

Ale najpierw – to bardzo ważne: nie wiem, czy wiesz, ale zdrowie zaczyna się w jelitach… To właśnie tam zachodzą procesy, które odpowiadają za odporność, tycie, a nawet za depresję. Bez dobrze funkcjonujących, oczyszczonych jelit trudno będzie Ci zachować zdrowie. Przeciętny Polak spożywa około 10 g błonnika – naturalnego składnika roślin, który znakomicie poprawia funkcjonowanie jelit. A to za mało, żeby być zdrowym.

Zbyt mała ilość błonnika w pożywieniu sprzyja powstawaniu otyłości, nowotworów czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego, aby zachować zdrowie, trzeba spożywać co najmniej 20 g błonnika (jeśli zależy Ci, by szybciej schudnąć – nawet do 40 g).

Błonnik zawiera dwie frakcje włókien – jedną rozpuszczalną i jedną nierozpuszczalną

Rozpuszczalna frakcja błonnika daje poczucie sytości, zmniejsza uczucie głodu i… apetyt. Nierozpuszczalna frakcja błonnika oczyszcza jelita, zmniejsza poziom cholesterolu i poprawia wchłanianie substancji odżywczych.

Wyjątkowymi właściwościami charakteryzuje się mikronizowany błonnik z łuski kakaowca. Ponieważ pochodzi z nieprzetworzonej łuski, zawiera wszystko to, co w ziarnie kakaowca najcenniejsze – przy jednocześnie niskiej zawartości tłuszczu i węglowodanów.

To prawdopodobnie jedyny taki błonnik, który dobrze smakuje i obłędnie pachnie, a wyglądem niczym nie odróżnia się od kakao.

Jest przy tym bardzo smaczny i ma wiele zastosowań kulinarnych. Przede wszystkim jest jednak bardzo mało kaloryczny – ma mniej niż 5 kcal w porcji. Dlatego z powodzeniem możesz dodawać go do wielu różnych wszystkich potraw, i napojów np. jogurtów, serków, naleśników, ciast (zamiast mąki), kawy.


Dla Czytelników e-Porad Zdrowotnych mamy dziś 20% rabatu na Cacaovit – pyszny mikronizowany błonnik z łuski kakaowca.
Aby skorzystać z rabatu wystarczy złożyć zamówienie dziś na tej stronie: https://cacaovit.kiz.com.pl/20200217-137