Dbaj o higienę jamy ustnej, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na… raka

Wiesz co trzeba zrobić – codziennie rzetelnie szczotkujesz zęby, czyścisz nitką, płuczesz płynem do jamy ustnej. Chcesz, aby jak najdłużej cieszyć się swoimi zębami. Dbasz również o to, żeby były białe, lśniące, a Twój oddech był świeży.

Ale może Cię zadziwić fakt, że nieważne, jak bardzo i jak często dbasz o higienę jamy ustnej – ona ciągle jest pełna bakterii!

Tak samo jest w przewodzie pokarmowym – Twoje usta to znakomite siedlisko dla bakterii. I podobnie jak w przypadku jamy brzusznej, niektóre z nich są korzystne, a niektóre już nie tak bardzo.

Na przykład w przypadku chorób dziąseł bakterie powodują przewlekłe stany zapalne, który sprawia, że tkanki stają się zaczerwienione i krwawią.

Zapobieganie rakowi przełyku

Badania wykazały, że szkody, które te „złe” bakterie żyjące w jamie ustnej powodują, nie tylko związane są z zębami. Niektóre patogeny mają zdolność uszkodzenia dziąseł i zwiększają ryzyko raka przełyku.

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet w Nowym Jorku zebrano próbki z jamy ustnej 120 tysięcy dorosłych osób, które nie były chore na jakikolwiek nowotwór. Potem przez 10 lat monitorowano stan ich jamy ustnej.

Okazało się, że ci z badanych, których jamy ustne na początku badania zawierały bakterie Tannarella forsythia (bardzo często powodują choroby dziąseł), byli o 20–21% bardziej narażeni na zachorowanie na raka przełyku.

Jednak nie wszystkie bakterie, które można znaleźć w jamie ustnej,
a które były przeanalizowane w tym badaniu, są tak szkodliwe.

To badanie wykazało, że istnieją dwa pozytywne szczepy bakterii: Streptococcus i Neisseria, które z kolei wręcz zapobiegają zachorowaniu na raka przełyku.

U uczestników, u których na początku badania stwierdzono obecność tych dwóch szczepów bakterii, stwierdzono mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia raka przełyku. Badanie nie rozstrzygało, jak bakterie obecne w jamie ustnej wchodzą w interakcje z przełykiem, ale jest całkowicie możliwe, że są one w stanie odbyć podróż w głąb organizmu przewodem pokarmowym.

Ryzyko raka jelita grubego

Wcześniej przeprowadzone badania wykazały, że obecność w Twojej jamie ustnej “złych” bakterii wystawia Cię na ryzyko raka jelita grubego.

A niebezpieczeństwo wcale na tym się nie kończy!

Powiązano zainfekowane dziąsła z następującymi czynnikami: od chorób serca przez cukrzycę aż do raka przełyku. Regularne szczotkowanie zębów, czyszczenie nicią dentystyczną i kontrole dentystyczne mogą uchronić Cię przed chorobami dziąseł, ale nawet najlepsza opieka dentystyczna może nie być wystarczająca, aby utrzymać prawidłowy balans bakterii w jamie ustnej.

Odstawienie papierosów, alkoholu, spożywanie zdrowych posiłków, rozwiązanie problemu refluksu może poprawić sytuację. Badania pokazały również, że przyjmowanie probiotyków także może poprawić równowagę mikrobiomu w jamie ustnej – tak samo jak wpływa korzystnie na mikrobiom jelit.

Żucie po posiłkach gumy słodzonej ksylitolem, który pozyskiwany jest
z błonnika roślinnego, również pomaga obniżyć poziomy szkodliwych bakterii w jamie ustnej i zapobiega przyleganiu ich do zębów.


POLECAM – TERAZ Z 30% RABATEM:

Ze względu na działanie przeciwutleniające resweratrol przyczynia się do ochrony komórek przed szkodami powodowanymi przez wolne rodniki. Zapewnia ochronę antyoksydacyjną. Pomaga w usuwaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry.

Resveril to ekstrakt ze skórki winorośli właściwej Vitis vinifera standaryzowany na obecność resweratrolu. 60 kapsułek w opakowaniu wystarczy na 2 miesiące stosowania.

Na tej stronie zamówisz ekstrakt z ciemnych winogron standaryzowany na obecność resweratrolu z 30% rabatem.


Źródła:

Bacteria in Mouth Tied to Esophageal Cancer newsmax.com
Oral Microbiome Composition Reflects Prospective Risk for Esophageal Cancers aacrjournals.org