W przebiegu choroby Alzheimera decydujące może okazać się jej wczesne rozpoznanie!

Sprawdź, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę…

To jeden z większych paradoksów związanych z chorobą Alzheimera. U wielu osób, które naprawdę na nią cierpią, nigdy nie dochodzi do jej rozpoznania. Jest tak zwłaszcza w przypadku kobiet, u których objawy mogą być maskowane przez dobrą pamięć.

To sytuacja, w której coś pozornie pozytywnego może okazać się problemem. Bardzo dobra pamięć może zaciemniać obraz wczesnych objawów choroby Alzheimera. Wykazało to niedawno przeprowadzone badanie.

A to oznacza, że Twój lekarz może przeoczyć moment, w którym należy postawić wczesne rozpoznanie, co ma kluczowe znaczenie, ponieważ…

w przypadku szybkiego wykrycia choroby Alzheimera istnieje możliwość spowolnienia lub nawet zatrzymania osłabienia funkcji poznawczych, zanim dojdzie do poważniejszych zmian!

Wygląda na to, że kobiety mają naturalną przewagę, jeśli chodzi o pamięć

To zwykle kobiety przez cały czas pamiętają o wszystkich istotnych datach, harmonogramach przyjmowania leków, listach zakupów oraz listach prezentów świątecznych.

Mają to w genach!

W szczególności kobiety zwykle mają bardzo dobrą pamięć werbalną, czyli pamięć, która pozwala na zapamiętywanie słów i imion.

We wspomnianym już badaniu badacze z Mayo Clinic poprosili 1300 starszych osób o zapamiętanie listy słów. Następnie poprosili ich o odtworzenie jej od razu i potem raz jeszcze, 30 minut później.

Kobietom poszło lepiej niż mężczyznom. Ich dobra pamięć utrzymywała się nawet wtedy, gdy w ich mózgach stwierdzano takie same jak u mężczyzn zaburzenia wchłaniania glukozy charakterystyczne dla choroby Alzheimera.

Teoria głosi, że kobiety są w stanie korzystać ze swoich doskonałych umiejętności w zakresie pamięci werbalnej, aby przykryć pierwsze zauważalne skutki choroby Alzheimera. Ale nie są w stanie zamaskować jej fizycznych objawów.

Oznacza to, że nawet jeśli z perspektywy osób z Twojego otoczenia wydajesz się zdrowa, może tak wcale nie być.

To bardzo ważne, aby rozpoznać wszystkie wczesne objawy choroby Alzheimera i dotyczy to Ciebie, osób Ci bliskich oraz Twojego lekarza.

Problemy z pamięcią werbalną to tylko wczesne wskazówki!

Zacznij chronić swój mózg, zanim zauważysz u siebie obniżenie sprawności intelektualnej

Jak wynika z ostatnio przeprowadzonych badań:

zbyt mało osób starszych wspomina swoim lekarzom o niewielkich problemach z pamięcią, takich jak gubienie kluczy czy zapominanie, gdzie zaparkowali samochód.

Badanie opublikowane niedawno w czasopiśmie Preventing Chronic Disease wykazało, że wśród pacjentów powyżej 45. roku życia zaledwie jedna osoba na cztery omawiała swoje problemy z pamięcią z lekarzem podczas rutynowej kontroli.

W dodatku im pacjenci byli starsi, tym mniejsze było prawdopodobieństwo, że powiedzą swojemu lekarzowi o kłopotach z pamięcią.

I to jest bardo złe podejście.

Wielu seniorów nie mówi swoim lekarzom o problemach z pamięcią, aby uniknąć stygmatyzacji i zaszufladkowania do grona osób, które straciły pamięć i mają demencję.

Tymczasem nawet jeśli faktycznie ją mają, bardzo ważne jest jej wczesne rozpoznanie. Łagodną utratę pamięci, nawet tę związaną z chorobą Alzheimera, można ograniczyć dzięki zastosowaniu właściwych leków, aktywności towarzyskiej i angażowaniu się w różne działania, właściwemu odpoczynkowi, uczeniu się nowych rzeczy i regularnym ćwiczeniom fizycznym.

Ale nie dowiesz się tego, jeśli wcześniej nie porozmawiasz ze swoim lekarzem.

To najczęstsze z objawów choroby Alzheimera

Oto objawy, o których należy powiedzieć lekarzowi, jeśli zaobserwujesz je u siebie lub u osoby bliskiej:

  • oznaki utraty pamięci przestrzennej, takie jak gubienie się lub problemy z percepcją głębi;
  • pogorszenie nastroju, zmiany osobowości, utrata umiejętności społecznych, w tym wycofanie społeczne;
  • utrata niezależności;
  • problemy z wykonywaniem zadań, takich jak zarządzanie finansami, podejmowanie złych decyzji w kwestiach finansowych;
  • zmiany nawyków związanych z jedzeniem i dbaniem o higienę;
  • samotność;
  • spowolniony chód;
  • utrata powonienia…”

Ale nawet w przypadku, gdy nie masz żadnych z wymienionych objawów choroby Alzheimera, nie możesz uznać, że ta choroba Cię nie dotyczy. Twój mózg… i wspomnienia z całego Twojego życia… mogą być zagrożone nawet teraz, gdy Ty nie jesteś tego świadomy.

Medycyna konwencjonalna wmówi Ci, że nie da się już nic zrobić, aby przywrócić pamięć i zapobiec utracie cennych, kolekcjonowanych przez całe życie wspomnień… A przecież chorzy i ich bliscy mogą sami przekonać się, że w terapiach naturalnych istnieje dla nich szansa i nadzieja na uniknięcie tych przykrych następstw choroby Alzheimera.


NOWOŚĆ: L-lizyna teraz w specjalnej ofercie powitalnej dla Czytelników e-Porad Zdrowotnych (oferta limitowana). Skorzystaj z 20% powitalnego rabatu.