Na pomoc: antyoksydanty

To paradoks. Bez tlenu byśmy umarli, ale nadmiar tlenu może powodować choroby.

Trudno Ci w to uwierzyć? To pomyśl, czemu produkty żywnościowe są dłużej przydatne do spożycia, jeśli są przechowywane w opakowaniach próżniowych, bez dostępu tlenu?

Tlen – miecz obosieczny

Tlen to jedna z najbardziej powszechnych przyczyn powstawania wolnych rodników. Są oczywiście też inne przyczyny, takie jak narażenie na dym papierosowy lub promieniowanie czy inne czynniki środowiskowe. Jednak jeśli chodzi o zdolność do tworzenia wolnych rodników, tlen bije je na głowę.

Wolne rodniki to cząsteczki zawierające niesparowane elektrony. To czyni je bardziej reaktywnymi chemicznie niż cząsteczki kompletne. Odbierają one elektrony innym komórkom, nie tylko tlenowym, ale także białkowym. Ten proces powoduje niszczenie DNA komórek.

W miarę upływu czasu proces ten może stać się nieodwracalny, prowadząc do wielu chorób.

Przedwczesne starzenie się, przewlekłe zmęczenie, plamy na skórze, pogorszenie wzroku spowodowane problemami z siatkówką, demencja, a także nowotwory – to wszystko mogą być skutki nadmiaru wolnych rodników w Twoim organizmie.

Musisz wiedzieć, że nie jesteś w stanie zapobiec wytwarzaniu wolnych rodników. To naturalny proces – Twoje komórki, pracując, emitują wolne rodniki, nawet, jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia. Co ciekawsze, im częściej uprawiasz sport, pracujesz umysłowo, im więcej odczuwasz emocji – czyli im intensywniej żyjesz – tym więcej wolnych rodników pojawia się w Twoim organizmie.

W idealnych warunkach Twój organizm powinien sobie poradzić z tym problemem. Komórki są bowiem chronione przed uszkodzeniami wywoływanymi przez wolne rodniki przez antyoksydanty (przeciwutleniacze). Ich rolą jest zapobieganie odbieraniu elektronów innym komórkom przez wolne rodniki.

Jeśli dostarczalibyśmy z pożywieniem swojemu organizmowi wystarczająco dużo antyoksydantów, nie mielibyśmy się czym martwić, równowaga zostałaby zachowana.

Sytuacja staje się groźna, gdy…

Jeżeli jednak komórek niesparowanych, wolnych rodników, jest w organizmie więcej niż antyoksydantów, to dojść może do zaburzenia pracy ustroju człowieka.

Niestety obecne zanieczyszczenie powietrza i wody, oddziaływanie różnych środków chemicznych (obecnych również w żywności), wysoki poziom stresu znacznie osłabiają nasze zdolności obronne. A przez to nasze błony komórkowe i DNA są narażone na atak wolnych rodników. W dodatku nasza dieta nie dostarcza tylu antyoksydantów, aby były w stanie zneutralizować wolne rodniki, których wytwarzamy coraz więcej.

Im jesteśmy starsi, działanie wolnych rodników na nasz organizm nasila się, co oznacza, że trzeba wprowadzać do diety więcej przeciwutleniaczy. Podobnie działają niektóre przyjmowane leki.

Warto zadbać o zwiększenie ilości antyoksydantów w diecie

Dieta bogata w przeciwutleniacze zawiera dużo warzyw i owoców, orzechów, zbóż, niektórych rodzajów mięs i ryb. Ważne, aby były to produkty nieprzetworzone, o co coraz trudniej.

Wśród warzyw, te, które szczególnie wspierają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, to: buraki, szpinak, boćwina, bób i karczochy, czyli przede wszystkim warzywa o ciemnej barwie – one zawierają dużo barwników będących antyoksydantami.

Szczególnie bogatym źródłem antyoksydantów jest skórka ciemnych owoców, takich jak winogrona. Zawiera ona antyoksydant, jakim jest resweratrol, który ma wszechstronnie pozytywne działanie na nasz organizm.

Przeciwutleniacze:

  • wzmacniają układ odpornościowy,
  • zmniejszają bóle w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • poprawiają trawienie i łagodzą stany zapalne żołądka i jelit oraz
  • zmniejszają ryzyko zawału i udaru mózgu.

Przy trybie życia, jaki obecnie prowadzimy, i w tak zanieczyszczonym środowisku, w jakim żyjemy w Polsce, antyoksydanty są niezwykle potrzebną ochroną. Dlatego bardzo zachęcam do spożywania niepryskanych owoców i warzyw, jeśli tylko to możliwe – na surowo, oraz do suplementowania antyoksydantów.


RESWERATROL – oferta specjalna: teraz 30% taniej!
Tu zamówisz ekstrakt ze skórki ciemnych winogron standaryzowany na obecność resweratrolu. Dla Czytelników tego wydania 30% rabatu.