Probiotyki pomagają opanować niepokój i nie tylko

Większość z nas spędza więcej czasu na zamartwianiu się niż by chciała. Nieważne, czy o pieniądze, rodzinę, politykę, zdrowie, czasami czujesz, jak wszystko naraz się wali. I jeszcze ta pora roku, kiedy nie masz wystarczająco dużo zajęć, które mogą odciągnąć Cię od zamartwiania się.. Może to być szczególnie stresujące.

Rzeczą naturalną jest czuć niepokój, być smutnym lub zestresowanym, kiedy życie robi się trochę trudniejsze niż zwykle. Ale to wcale nie znaczy, że trzeba to dusić w sobie.

Niepokój- jak sobie z nim radzić

Wcale nie musisz od razu rzucać się po recepty na antydepresanty albo środki uspokajające, które Twój lekarz rodzinny może Ci przepisywać. Zgodnie z nowym badaniem istnieje zdrowa i naturalna opcja, która pomoże Ci utrzymać emocjonalną równowagę.

I możesz to zrobić bez wysokich opłat za ubezpieczenie zdrowotne, pakiet medyczny lub niebezpiecznych skutków ubocznych.

Niedawno przeprowadzona analiza 7 różnych badań klinicznych wykazała ważne połączenie pomiędzy przyjmowaniem probiotyków a poczuciem stresu, niepokoju i depresji.

Dosyć duże skupisko dobrych bakterii żyje w Twoim przewodzie pokarmowym. Może ono wpływać na procesy zachodzące w Twoim ciele, jak na przykład trawienie, a nawet na układ immunologiczny.

A poza tym może wpływać na to, jak się czujesz lub na Twoje procesy myślowe. To może brzmieć jak zbyt daleko idący wniosek, ale istnieją sprawdzone przesłanki podtrzymujące powyższą tezę.

Niepokój, stres- probiotyki mogą pomóc

W jednym z badań klinicznych osoby, które przez miesiąc przyjmowały dawkę probiotyku wraz z witaminą A, kilka witamin z grupy B, witaminę C, cynk, żelazo, selen oraz magnez, w mniejszym stopniu odczuwały stres i zmęczenie.

Co więcej, uczestnicy tego badania utrzymywali, że miesiąc po tym, jak przestali przyjmować wyżej wymienione suplementy, nadal czuli się lepiej niż poprzednio.

Tego typu badania są z natury subiektywne. Nie mierzymy poziomu czegokolwiek w krwiobiegu, nie mierzymy poziomu przeciwciał i nie pobieramy próbek czegokolwiek.

Po prostu pytamy ochotników o ich samopoczucie. Ryzyko związane z przyjmowaniem probiotyków jest niskie. Natomiast ich korzyści zdrowotne tak daleko idące, że bardzo łatwo przypiąć temu kategorię “czemu nie?”” Nie jest to kwestia wybierania probiotyków jako lepszej opcji od przepisywania leków. Przyjmowanie probiotyków jest na pewno czymś lepszym niż “nicnierobienie”.

A to jest bardzo często to, co osoby starsze robią, kiedy poziom stresu w ich życiu się zwiększa. Smutek z czasem może po prostu przeminąć, natomiast niepokój może być znacznie trudniejszy do pokonania.

Im bardziej zwiększa się jego poziom, tym bardziej niespokojny robisz się o to, że poziom Twojego niepokoju jest coraz wyższy. A więc zrób sobie przysługę poprzez robienie czegoś prostego, bezpiecznego i w przystępnej cenie, zanim Twoja sytuacja się pogorszy.

Bardzo dobrym źródłem dużej ilości probiotyków są sfermentowane produkty żywnościowe. Na przykład jogurt, kefir, kiszona kapusta, ogórki kiszone oraz kimchi (koreańska kiszona, pikantna kapusta).

Poza tym, wybierz sobie probiotyk w formie suplementu od zaufanego producenta. Niech będzie to produkt z wieloma szczepami żywych bakterii. Najlepiej, żeby było ich miliardy, nie miliony. Przyjmuj go codziennie, popijając dużą ilością wody.


Źródła
Probiotics have a ‘positive effect’ on stress and anxiety: Meta-analysis (www.nutraingredients-usa.com)