Deficyt snu może podwoić ryzyko wypadku samochodowego

Wiem, wiem, jesteś bardzo dobrym kierowcą, zapinasz pasy, nie przekraczasz ograniczeń prędkości, po alkoholu nie wsiadasz za kierownicę.

Deficyt snu a ryzyko wypadku

Ale biorąc pod uwagę nowe badanie, czegoś na tej liście może brakować. A od tego może zależeć Twoje życie. Organizacja AAA Foundation for Traffic Safety przez 18 miesięcy zbierała dane na temat stłuczek i ilości snu kierowców. W podsumowaniu dowiodła, że osoby, które spały krócej niż zalecane 7 godzin na noc, miały dwa razy większe prawdopodobieństwo uczestniczenia w stłuczce.

A mówiąc mniej niż 7 godzin mam na myśli tylko godzinę lub dwie mniej.

Biorąc pod uwagę te wytyczne, prawie jedna trzecia osób cierpi na deficyt snu. Może właśnie dlatego w Stanach Zjednoczonych liczba zgonów z powodu obrażeń odniesionych w wypadkach znacznie się podniosła. Nastąpił nawet spadek długości życia po raz pierwszy w tym pokoleniu Amerykanów. Obniżające się wskaźniki chorób zakaźnych i raka nie na wiele się zdadzą, jeżeli owiniesz swój samochód wokół drzewa…

Jeśli siadasz za kierownicę po 6 godzinach snu, to być może nie czujesz się jak osoba niepełnosprawna. Ale nawet niewielki deficyt pełnowartościowego snu może skutecznie sprawić, że czas reakcji będzie dłuższy, a koncentracja na niższym poziomie.

Wiesz, o co chodzi – wystarczy jedna chwila zagapienia się nie tam, gdzie trzeba, jeden niewłaściwy ruch i stłuczka gotowa. Stłuczka albo gorzej.

Deficyt snu- jak sobie z nim radzić

Podczas kiedy śpisz, mózg i ciało ciężko pracują, aby odbudować organizm i go zregenerować. To właśnie dlatego deficyt snu, co zostało to udowodnione, uszkadza Twój układ immunologiczny, czyniąc Cię bardziej podatnym na różnego rodzaju infekcje i choroby. Został już nawet dowiedziony związek między niedosypianiem a takimi koszmarnymi chorobami, jak rak lub choroba Alzheimera.

Zafunduj sobie lekkie ćwiczenia kilka godzin przed pójściem spać. Unikaj kofeiny po południu, kawę pij do południa. Upewnij się, że w Twojej sypialni nie ma monitora lub telewizora. Spraw sobie regeneracyjną drzemkę, której potrzebują zarówno ciało, jak i mózg.

Godzinna drzemka, sprawia, że połączenia neuronalne w mózgu regenerują się, a Twoje możliwości umysłowe się poprawiają. Zostało to całkiem niedawno udowodnione.

A kiedy prowadzisz samochód, zdolności psychomotoryczne muszą być na najwyższym poziomie, prawda? Jeśli masz trudności z zaśnięciem, spróbuj suplementacji melatoniną. To naturalny hormon snu wytwarzany przez Twoje ciało. Wielu z nas nie produkuje go w wystarczających ilościach w miarę, jak się starzejemy.


Źródła
Skipping two hours of sleep may double your crash risk, study says (www.cnn.com)