Zgaga: obniżanie poziomu kwasu żołądkowego naraża Cię na infekcje

Nikogo nie bawi zgaga i jej bolesne symptomy. Uczucie ścisku w klatce piersiowej… palenie w gardle… bolesne i wstydliwe.

Może to skutecznie zepsuć miłe momenty w Twoim życiu. W szczególności, kiedy powyższe objawy odczuwasz po kilku drinkach albo po smacznym posiłku!

Tak, owszem, jestem w stanie zrozumieć, na czym polega pokusa sięgania po leki, które obiecują zapobieganie zgadze.

Zgaga- popularne leki mogą być niebezpieczne

Według najnowszych badań naukowych, unikając refluksu żołądkowego, możesz wystawić się na ryzyko czegoś znacznie bardziej niekomfortowego i niebezpiecznego.

Nowe badanie wykazało, że oba bardzo powszechnie stosowane leki na zgagę mogą sprawić, że Twój żołądek będzie podatny na infekcje bakteryjne. Chodzi o inhibitory pompy protonowej (IPP) oraz blokery receptorów histaminowych (H2-blokery).

O, jak na ironię, przecież to właśnie ten organ miały chronić te leki!

Naukowcy przebadali dane z 15 lat dotyczące 565 000 dorosłych osób ze Szkocji. Wykazali, że osoby, które przyjmowały leki na zgagę, miały 4 razy większe prawdopodobieństwo infekcji bakterią Campylobacter. Ten szczep bakterii, powoduje krwistą biegunkę. Co gorsze, zdarzało się, że dla osób w podeszłym wieku ta bakteria okazała się śmiertelna.

Ponadto osoby badane miały o około 70% większe prawdopodobieństwo zainfekowania bakterią o nazwie Clostridium difficile (znaną również pod nazwą C. diff). Może ona również wywołać ciężkie przypadki biegunki, a nawet zagrażające życiu zapalenie okrężnicy.

I to są naprawdę złe wiadomości. Bakterii Campylobacter przenoszonych wraz z pożywieniem możesz uniknąć na przykład nie spożywając niedogotowanego mięsa. Natomiast bakterie C. diff często atakują osoby, które przyjmują antybiotyki.

Co więcej, C. diff są bardzo często spotykane w miejscu, które uważasz za bezpieczne: mianowicie w szpitalu.

Nie możesz postępować całkiem dowolnie z podstawowymi funkcjami Twojego organizmu, jak produkcja kwasu żołądkowego, bez wystawiania się w późniejszym rozrachunku na poważny problem.

Widzisz, obniżanie poziomu kwasu żołądkowego, które Twój organizm wytwarza, może zaburzyć równowagę pomiędzy dobrymi a złymi bakteriami w jelitach.

Tak więc, jeśli na przykład do Twojego organizmu dostaną się bakterie ze skażonej żywności, brak równowagi sprawi, że złe bakterie łatwiej przejmą kontrolę i wywołają (prawdopodobnie bardzo poważną) chorobę.

Poza tym, leki te mogą powodować uszkodzenia nerek, zwiększają też ryzyko zawału, udaru, i demencji.

Zgaga- radź sobie z nią naturalnie

Jest bardzo dużo naturalnych sposobów na radzenie sobie ze zgagą, refluksem żołądkowym, zarzucaniem żołądkowo-przełykowym – nazwij to, jak chcesz.

Na początek, unikaj produktów, po których występuje zgaga. To na przykład alkohol, kwaśne produkty żywnościowe (np. owoców cytrusowych, pomidorów) czy pikantne potrawy.

Bardzo dużo osób doświadcza ulgi od refluksu żołądkowego, gdy tylko uda im się schudnąć kilka kilogramów.

A co powiesz na stare, dobre, w stu procentach bezpieczne, i kosztujące tyle co nic lekarstwo?!

Rozpuść łyżeczkę od herbaty sody oczyszczonej w szklance wody i… na zdrowie! Ten koktajl może skutecznie zobojętnić kwas żołądkowy i zgaga minie.


Źródła
Heartburn Meds May Raise Risk of Stomach Infections: Study (Leki na zgagę mogą zwiększyć ryzyko infekcji żołądka: badanie) (medlineplus.gov)