Cukrzyca zwiększa ryzyko złamań stawu biodrowego

Drogie Panie, gdy już osiągniecie pewien wiek, być może warto pomyśleć o gęstości kości.

Przecież w miarę, gdy się starzejemy, nasze kości tracą na masie oraz stają się cieńsze i bardziej kruche.

Kości, jak wszystkie inne tkanki w organizmie, cały czas ulegają zmianom. Twój organizm zamienia starą tkankę na nową, silniejszą i mocniejszą. Ale w miarę upływu lat – a u kobiet w szczególności po menopauzie – ten proces zwalnia.

Co więcej, jesteś narażona na zbyt niską gęstość kości jeszcze bardziej, gdy Twoim problemem jest też cukrzyca. I, jak ostrzega nowe badanie przeprowadzone w Kanadzie – jest bardzo prawdopodobne, że skończy się to ograniczającym Twoją sprawność złamaniem kości.

Cukrzyca a złamania kości

Nowe dowody pokazują, że gdy masz cukrzycę typu drugiego, to nieważne, jak długo na nią cierpisz, i tak może to zwiększyć ryzyko złamania szyjki kości udowej o około 70–80%!

Powinno być to dla Ciebie co najmniej alarmujące. Jak jakiś czas temu wspominałem, dwie trzecie pacjentów nigdy nie odzyskuje w pełni sprawności po złamaniu szyjki kości udowej.

A im dłużej zmagasz się z cukrzycą, tym ryzyko jest wyższe.

Twój lekarz mógł to zagrożenie przeoczyć. Naukowcy kanadyjscy alarmują, że te poziomy ryzyka dla kobiet mogły być zaniżone poprzez użycie pewnego narzędzia, którym dość często posługują się lekarze. Nazywa się ono FRAX.

To praktycznie rzecz biorąc gotowy wzór matematyczny, który
określa ryzyko złamania. Należy tylko podać określone dane, takie jak wiek pacjenta, waga, płeć, ilość przyjmowanych dziennie płynów, wyniki badania na gęstość kości itd.

Ale jeśli masz cukrzycę, FRAX może nie być tak miarodajnym punktem odniesienia. Tak naprawdę, prawdziwe ryzyko jakiegokolwiek złamania u osób mających cukrzycę przez 10 lat było o 24% wyższe niż to wyliczane przez FRAX.

Realne ryzyko złamania szyjki kości udowej biodra było prawie 2 razy wyższe niż wyliczano to przy użyciu FRAX!

Jeśli jesteś kobietą i masz cukrzycę typu drugiego, przeprowadź rozmowę ze swoim lekarzem dotyczącą gęstości Twoich kości. Jeżeli Twój lekarz zbywa Cię i omija temat, znajdź takiego, który Cię wysłucha i wczuje się w Twoje potrzeby i niepokoje.

Cukrzyca typu 2- jak z nią walczyć

W międzyczasie zadbaj o swoją cukrzycę. Kilka prostych zmian trybu życia może właściwie cofnąć cukrzycę typu drugiego i sprawić, że ślad po niej zaginie!

Zafunduj sobie dużą dawkę ruchu. Stosuj dietę bogatą w składniki będące budulcem tkanki kostnej, takie jak wapń i magnez, oraz ogranicz spożycie alkoholu.

Na koniec, jeden z przyjemniejszych sposobów na to, aby Twoje kości były zdrowe i mocne. To czarna herbata. Picie 3 filiżanek tego napoju dziennie może obniżyć ryzyko złamań aż o 30%!


Źródła
Women with T2D Face Higher Fracture Risk (Kobiety z cukrzycą typu drugiego mają większe ryzyko złamań) (www.medpagetoday.com)