Tworzywa sztuczne uwalniają toksyny po podgrzaniu w kuchence mikrofalowej

Pamiętasz te obiady przed telewizorem, w dawnych czasach. Metalowe tace, które wyjmowało się z piekarnika i zanosiło na kanapę, aby obejrzeć swój ulubiony program?

Nadal jest mnóstwo takich mrożonych dań, które są pozornie dobre, bo szybkie w przygotowaniu.

Ale to, co mogą Ci zrobić po podgrzaniu w kuchence mikrofalowej, wcale nie jest dla Ciebie dobre.

Nauka pokazuje, że wszystkie tworzywa sztuczne wstawione do kuchenki mikrofalowej – zarówno nowoczesna plastikowa taca w tych gotowych do spożycia posiłkach czy też folia, która je owija – po wyjęciu z niej mają kilka dodatkowych składników, których się nie spodziewałeś.

Toksyny

Tworzywa oznaczone jako „nadające się do podgrzania w kuchence mikrofalowej” być może nie stopią się podczas podgrzewania, ale wcale nie są dla Ciebie bezpieczne. Zawarty w nich bisfenol A (BPA) oraz substancje chemiczne ftalany mogą przedostawać się do Twojego jedzenia.

Nie, nie poprawiają smaku, powodują rozchwianie całego układu hormonalnego organizmu.

BPA może naśladować estrogen, a ftalany blokują testosteron. Są to złe wieści i dla chłopaków, i dla dziewczyn.

Przez lata słyszeliśmy bardzo wiele na temat BPA, gdyż powiązano go z wieloma zagadnieniami: od problemów z płodnością do raka piersi. Jest on tak niebezpieczny, że stosowanie go w butelkach dla dzieci zostało na stałe zakazane przez FDA w 2012 r.

A chociaż może teraz kusić Cię przejście na pojemniki „niezawierające BPA”, aby wciąż było możliwe przygotowanie jedzenia w ciągu 60 sekund, nie zawracaj sobie tym głowy. BPS, który zastąpił BPA, nie jest ani trochę bezpieczniejszy.

W rzeczywistości może być nawet gorszy…

Wymienione środki chemiczne nie powinny się w ogóle znaleźć obok jedzenia ani w Twoich ustach.

Wiem, że czasem znalezienie czasu na ugotowanie świeżego posiłku może być trudne. Łatwiej kupić półprodukty, zamówić fast food lub zadzwonić, aby gorący obiad dowieziono pod Twoje drzwi (Pamiętaj: jedzenie typu fastfood może być pełne ftalanów, które pochodzą z pojemników wykorzystywanych do jego przechowywania, a nawet z plastikowych rękawiczek noszonych przez pracowników podczas jego przygotowywania!).

Na szczęście nie musisz codziennie przygotowywać uczty dla 50 osób. Ale możesz planować z lekkim wyprzedzeniem, co zabezpieczy Cię przed niepożądanymi dodatkami w posiłkach.

Spróbuj, na przykład, ustalić jeden „dzień przygotowań” w tygodniu, na krojenie warzyw i marynowanie mięsa. Pamiętaj, aby do czasu gotowania przechowywać je w szklanych pojemnikach.

A jeżeli coś z posiłku zostanie, to takie pozostałości możesz podgrzać na płycie kuchennej lub umieścić w szklanej lub ceramicznej misce na czas podgrzewania w kuchence mikrofalowej. Pamiętaj, aby naczynie wyjmować ostrożnie, ponieważ może bardzo mocno się rozgrzać w kuchence mikrofalowej, nawet w krótkim czasie.