Zbyt mała ilość snu podwaja ryzyko raka piersi

Jeżeli funkcjonujesz podobnie jak większość starszych osób, prawdopodobnie obudziłeś się dziś rano bardziej zmęczony, niż kiedy kładłeś się wieczorem do łóżka.

W miarę jak się starzejemy, coraz trudniej jest się nam porządnie wyspać, zwłaszcza gdy cierpimy na różnego rodzaju bóle. I jeszcze te nocne wycieczki do toalety.

Jak już wcześniej mówiłem, niedobór snu może oznaczać znacznie więcej niż tylko niewygodę i frustrację. Może prowadzić do przybierania na wadze, cukrzycy, udarów i demencji. A jeśli niedobór snu wiąże się dodatkowo z bezdechem sennym, ryzyko wystąpienia raka może gwałtownie wzrosnąć.

Badania pokazują również, że jeżeli zdiagnozowano u Ciebie raka piersi, niedobór snu oraz chrapanie mogą mieć niebezpieczne konsekwencje.

Drogie Panie, rak piersi jest drugą w kolejności przyczyną zgonów kobiet w tym kraju, ale badacze z Uniwersytetu Washington stwierdzili, że w przypadku kobiet po menopauzie chorujących na raka piersi, które śpią poniżej sześciu godzin w nocy i chrapią częściej niż przez pięć nocy w tygodniu, prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka jest dwukrotnie wyższe.

Dane te porównano z wynikami kobiet, które spały siedem do ośmiu godzin dziennie i rzadko chrapały.

Obserwacja ta potwierdziła się nawet wtedy, kiedy uwzględniono inne czynniki, na przykład palenie tytoniu, lokalizację guza, stan cywilny, przychody itp.

Brak snu i chrapanie zdają się blokować naturalną reakcję Twojego układu odpornościowego na patogeny, zatem zakłócają zdolność Twojego organizmu do walki z rakiem.

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie raka, nic dziwnego, że możesz mieć problemy ze snem, zwłaszcza jeżeli przechodzisz bolesne lub powodujące nudności leczenie.

Jeżeli kilka razy w tygodniu chrapiesz we śnie, ważne jest, aby znaleźć podstawową przyczynę tego stanu. Może być ona bardzo prosta do wykrycia: powodem może być pozycja, w której śpisz, poduszka, której używasz lub katar spowodowany alergenami w Twojej sypialni. Spróbuj zamknąć okna i używać oczyszczacza powietrza z prawdziwym filtrem HEPA.

Przyczyna problemu może być natury fizycznej. Na przykład coś może blokować drogi oddechowe. Dobrze byłoby, aby w takiej sytuacji zbadał Cię lekarz. Zapewne skieruje Cię on do specjalisty w zakresie zaburzeń snu, który zbada Cię pod kątem bezdechu sennego (albo w ośrodku badań snu, albo za pomocą urządzenia, którego możesz użyć w domu).

Może zalecić używanie urządzenia CPAP, aby zapewnić Ci swobodne oddychanie przez całą noc, chociaż w przypadku moich pacjentów stwierdziłem, że zrzucenie nadwagi często pomaga usunąć ten problem.

Z wiekiem nasz organizm wytwarza coraz mniej naturalnego „hormonu snu”, melatoniny, która reguluje cykl snu, zatem przyjmowanie suplementów melatoniny może przyspieszyć zasypianie, a jeżeli się obudzisz w nocy, łatwiej zaśniesz ponownie.

A w przeciwieństwie do leków wspomagających zasypianie, które działają otumaniająco, obudzisz się odświeżony, a nie otępiały.

Ponadto suplementy aminokwasu 5-HTP mogą regulować poziom serotoniny w mózgu, zapewniając zdrowszy, głębszy sen.