Operacja kolana nie pomoże w przypadku zapalenia stawów

Jeżeli miałbyś do wydania 26 000 dolarów, wolałbyś wydać je na przyjemności i relaks podczas luksusowego rejsu dookoła świata czy też na tygodnie w łóżku po zabiegu chirurgicznym? Ja myślę, że powinieneś wybrać rejs, nawet jeżeli Twój lekarz mówi, abyś poddał się operacji, ponieważ po wakacjach zdecydowanie poczujesz się lepiej!

Wiem, że kiedy cierpisz z bólu i nie możesz dotknąć kolana z powodu zapalenia stawów, pomysł jego wymiany wydaje się najlepszy. I wiem też, że na 100 procent lekarz obieca Ci, że stan kolana poprawi się po operacji.

Ale ostatnie badanie zamieszczone w BMJ pokazuje, że wymiana stawu kolanowego nie pomoże zmniejszyć codziennego bólu i cierpienia związanego z zapaleniem stawów.

W badaniu monitorowano niemal 4 500 chorych z zapaleniem stawów przez dziewięć lat po zabiegu wymiany stawu kolanowego. Średni wiek osób objętych badaniem wynosił 61 lat.

W podsumowaniu wyników tego badania napisano, że wymiana stawu kolanowego ma minimalny wpływ na poprawę jakości życia.

Jeśli więc Twoje kolano nie rozsypuje się pod ciężarem ciała, jego wymiana jest „ekonomicznie nieuzasadniona”.

Chociaż wyniki pokazały, że doszło do pewnej poprawy, jeżeli chodzi o ból, sztywność oraz poruszanie się podczas codziennych aktywności, występowała ona jedynie u osób z poważnym zwyrodnieniowym osteoartretyzmem.

W przypadku osób, u których doszło do poważnych zwyrodnień, nie wystąpiły żadne istotne korzyści.

Jednak w Stanach Zjednoczonych co roku wykonuje się ponad 640 000 operacji kolan – a liczba ta dalej wzrasta, ponieważ lekarze proponują je coraz większej liczbie osób z coraz mniej poważnymi schorzeniami.

Sądzisz, że tak zwana chirurgia wziernikowa (tj. artroskopia) jest lepsza? Najnowsze badanie w tym zakresie pokazuje, że pacjenci z chorobami kolan czuli się lepiej po tej operacji niż po rzeczywistym zabiegu!

Jest on tak nieskuteczny, że nawet główny nurt medycyny usunął go ze swoich zaleceń. Ale to może nie powstrzymać Twojego lekarza przed zasugerowaniem tego zabiegu.

Jak już wcześniej opisywałem, wielu lekarzy zbyt szybko kieruje swoich pacjentów na ryzykowne operacje (jak również stosowanie różnych leków), zamiast zająć się znalezieniem przyczyny uszkodzenia stawów.

Osteoartretyzm to najpowszechniej występująca postać zapalenia stawów, która rozwija się, kiedy chrząstka w stawie zaczyna się kruszyć.

Najlepszym sposobem odbudowy chrząstki jest przyjmowanie suplementu złożonego z dynamicznego duetu, glukozaminy i chondroityny, który dostaniesz po całkiem przystępnej cenie w aptece.

U niektórych osób glukozamina może podnosić poziom cukru we krwi, więc w przypadku gdy chorujesz na cukrzycę, skorzystaj z porady lekarza.

I nie zapomnij o aktywności fizycznej. Potraktuj swój organizm jak samochód – musisz nim jeździć, aby płynnie pracował.

Masz wiele możliwości, a jak już znajdziesz się na wspomnianym na początku tego tekstu rejsowym statku, to zacznij dzień od pływania, a zakończ go wieczornym spacerem po pokładzie.

Bon voyage!