Joga zmniejsza problemy związane z leczeniem raka prostaty

To nie jest sprawiedliwe, prawda?

Jakby nie wystarczyła sama konieczność poradzenia sobie z rakiem, silne leczenie stosowane w przypadku raka prostaty niemal na pewno spowoduje problemy zarówno w sypialni, jak i w toalecie.

Ponadto dawka promieniowania najpewniej pozbawi Cię energii.

To dosłownie cios poniżej pasa…

Jednak według nowego badania możesz zwalczyć działania niepożądane promieniowania i „rozłożyć objawy na łopatki”… dzięki macie do jogi!

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Pensylwania wykazało, że mężczyźni leczeni promieniowaniem na raka prostaty czuli się mniej zmęczeni, mieli mniej problemów w toalecie i lepiej radzili sobie w sypialni, jeżeli uczestniczyli w zajęciach jogi dwa razy w tygodniu po 75 minut!

Co więcej, w ciągu sześciu do dziewięciu tygodni mężczyźni uczestniczący w zajęciach jogi zaczęli mieć więcej energii wraz z kolejnymi zajęciami. Natomiast mężczyźni, którzy nie wykonywali „pozycji psa z głową w dół” i innych inspirowanych przez zwierzęta pozycji jogi, stawali się coraz bardziej zmęczeni, w miarę jak promieniowanie wyniszczało ich organizm.

Ponadto ćwiczący jogę nie cierpieli na nietrzymanie moczu, tak powszechne w przypadku zabiegów napromieniowania działających na prostatę.

Co więcej, mężczyźni ćwiczący jogę podawali, że ich sprawność seksualna nie zmniejszyła się wskutek radioterapii.

Wiadomo, że joga wzmacnia mięśnie dna miednicy, co może wyjaśniać, dlaczego pomaga w przypadku problemów seksualnych i tych z nietrzymaniem moczu. A jeżeli da Ci również zastrzyk energii, to może on jedynie pomóc, kiedy jesteś w łóżku, a sen to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę.

Jeżeli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś jogi, nie martw się. Nie musisz być profesjonalnym “joginem”, aby odnieść korzyści z ćwiczeń – ponieważ wszyscy mężczyźni uczestniczący w badaniu byli nowicjuszami, jeżeli chodzi o ćwiczenie jogi.

I nie musisz od razu zwinąć się w obwarzanek. Organizowane są specjalne zajęcia dla początkujących i dla seniorów, które wprowadzą Cię w arkana tych ćwiczeń w odpowiednim tempie.

Jeżeli jesteś stałym Czytelnikiem newslettera e-Porady Zdrowotne, wiesz, że jestem wielkim fanem jogi jako naturalnego środka działającego na wszystko od depresji po bóle pleców i zdrowie mózgu.

Ale wiesz również, że nie jestem wielkim fanem leczenia naświetlaniem, chyba że jest absolutnie niezbędne.

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie raka prostaty na wczesnym etapie i o niskim ryzyku, możesz preferować wstrzymanie takiego agresywnego leczenia do czasu, aż wypróbujesz inne naturalne alternatywy. Na pewno powinieneś się skonsultować, zanim pozwolisz radiologowi wziąć na cel Twoją męskość.