Zaskakujące sposoby pomagające uniknąć udaru

Jestem niemal na sto procent pewny, że znasz kogoś, kto przeszedł udar. Jeżeli miał szczęście, udar ten był stosunkowo niewielki. Ale nasilenie udaru może być różne… i może on powodować poważne problemy… od długotrwałej niepełnosprawności do zgonu.

Udar może sprawić, że zarówno chory, jak i jego rodzina będą się czuć całkowicie bezsilni. Ale najnowsze badania pokazują, że w większości przypadków można temu zapobiec, pod warunkiem, że wiesz, co robić (a czego nie).

Chociaż występuje wiele czynników ryzyka, nad którymi nie mamy kontroli, jak wiek, płeć i choroby w rodzinie, to są rzeczy, na które mamy wpływ.

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Lancet Neurology wykazało, że 90% udarów na świecie jest powodowane czynnikami, które możemy kontrolować.

Oznacza to, że to, co robisz, np. palenie papierosów czy picie słodzonych napojów, zwiększa u Ciebie ryzyko wystąpienia udaru oraz prowadzi do wielu innych schorzeń, które mogą być jego przyczyną, takich jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość i wysoki poziom cukru we krwi.

Mała ilość owoców i warzyw w Twojej diecie oraz brak ruchu jeszcze bardziej zwiększają prawdopodobieństwo udaru.

Nawet w USA, gdzie jest znacznie większy dostęp do świeżych, zdrowych produktów spożywczych niż w wielu krajach rozwijających się na całym świecie, niemal 80% udarów jest uznawane za możliwe do uniknięcia zdaniem National Stroke Association.

Oczywiście, nie jest to dla mnie zaskoczeniem, ponieważ medycyna integracyjna koncentruje się na zapobieganiu chorobie poprzez zajęcie się jej przyczynami podstawowymi. A nie jestem w stanie powiedzieć, ilu schorzeniom można by zapobiec, a przynajmniej zmniejszyć ich nasilenie poprzez samą utratę wagi.

Swoim pacjentom zalecam stosowanie diety paleo bez względu na to, czy mają nadwagę, czy nie, ponieważ „powrót do korzeni” w przypadku jedzenia może zapewnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a w połączeniu ze średnio intensywną aktywnością fizyczną utrzymać wagę w ryzach.

Jeżeli nadal palisz, jestem pewien, że tysiące razy usłyszałeś, że powinieneś rzucić palenie – i muszę się z tym zgodzić. Odstawienie nie jest łatwe, ale nie musisz tego robić samodzielnie… Lekarz medycyny holistycznej może zapewnić zabiegi wspomagające rzucenie nałogu, na przykład akupunkturę, o skuteczności, której mogę Cię zapewnić.

Na koniec, jako dodatkową ochronę przed udarem, możesz wypróbować spirulinę. Ta alga dosłownie wyszukuje i pochłania komórki wywołujące udar. Spirulina jest obecnie dostępna w formie suplementu.