Joga pomaga uniknąć problemów z pamięcią

Rzadko podążam za trendami, ponieważ preferuję rzeczy wypróbowane i sprawdzone.

Ale jest jedno szaleństwo, które stało się tak popularne, że najpewniej znajdziesz je w swoim lokalnym fitness clubie, szkole, a nawet centrum handlowym.

To ćwiczenia jogi!

Na długo przed tym zanim ludzie zaczęli nosić swoje pochodzące od najlepszych projektantów stroje do jogi praktycznie wszędzie, jogini w starożytnych Indiach wykorzystywali ćwiczenia do osiągnięcia fizycznej, psychicznej i duchowej równowagi. Jednak we współczesnych czasach dowiadujemy się coraz więcej o ich zastosowaniach leczniczych – wśród których całkiem istotne znaczenie mają faktyczne ćwiczenia fizyczne, dzięki którym Twoje ciało pozostanie sprawne i silne długie lata.

Jak już wcześniej pisałem, stwierdzono, że joga zmniejsza objawy związane z menopauzą, lęki oraz migotanie przedsionków – i może również wspomagać rehabilitację pacjentów po udarze.

A teraz najnowsze badanie przeprowadzone przez UCLA pokazuje, że joga może również pomagać osobom starszym z łagodnym pogorszeniem zdolności poznawczych.

Do celów 12-tygodniowego badania grupę ochotników w wieku 55 lat i starszych, cierpiących na łagodne pogorszenie funkcji poznawczych, podzielono na dwie grupy. Jedna stosowała regularny system ruchów, oddychania i medytacji jogi, a druga wykonywała ćwiczenia umysłowe mające poprawiać pamięć (szkolenie wzmacniające pamięć lub MET).

Na koniec w obu grupach poprawiło się myślenie i pamięć. Ale W GRUPIE ĆWICZĄCEJ JOGĘ poprawił się nastrój i uzyskała ona lepsze wyniki w testach sprawdzających orientację przestrzenną, równowagę, rozpoznawanie przedmiotów i postrzeganie głębokości niż grupa pamięciowa.

Badania mózgu pokazały, że w grupie jogi doszło do POZYTYWNYCH ZMIAN w mózgu, w tym zwiększenia aktywności w ośrodkach kontrolujących uwagę.

Dobra wiadomość brzmi, że nie musisz dołączyć do dzieci kwiatów, aby ćwiczyć jogę i nie musisz znać ani słowa w Sanskrycie. Obecnie dostępne są różnego rodzaju zajęcia jogi dla osób o różnym podejściu do życia i różnej sprawności, zatem masz wiele możliwości.

Często zalecam swoim pacjentom jogę oraz pilates, ponieważ doskonale pomagają zbudować mięśnie i zwiększyć elastyczność. Jest to również łagodny sposób na przyspieszenie metabolizmu i spalenie kalorii bez ryzyka ekstremalnych ćwiczeń.

Pomagają one nawet osobom mającym problemy z ruchem, wzrasta też liczba badań sprawdzających, w jaki sposób joga może pomóc osobom chorym na chorobę Parkinsona.

Jeżeli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś jogi lub było to w czasach Twojej młodości, to zacznij od łagodnej wersji dla początkujących, aby poznać ją powoli i uniknąć urazów.

Na szczęście nie wygląda na to, aby ta moda miała szybko przeminąć. W końcu jej historia sięga przynajmniej trzeciego stulecia przed naszą erą, a jak widać, jeszcze się nie znudziła…