Czerwone wino a choroby serca

Prawdopodobnie i w tym roku przy niejednym stole padnie stwierdzenie: tak, tak, pijmy, bo czerwone wino jest dobre na serce.

A co mówią na ten temat badania medyczne? Co tak naprawdę może Ci pomóc zapobiegać chorobom serca?

Niemal 200 lat temu zaobserwowano, że częstość występowania chorób serca u Francuzów jest niska, mimo, że w ich diecie jest stosunkowo duży udział tłuszczów nasyconych. (Dziś już wiemy, że nie wszystkie tłuszcze nasycone są szkodliwe). Wielu badaczy uznało, że za ten tzw. francuski paradoks odpowiada wysokie spożycie czerwonego wina przez Francuzów.

Rozczaruję jednak wszystkich, którzy sądzą, że to alkohol zawarty w winie chroni nasze serce. Badania wpływu wina na zdrowie dowiodły bezsprzecznie, że zdrowotne walory czerwonego wina nie biorą się z zawartości alkoholu (który jest toksyczny dla większości tkanek naszego organizmu). Odpowiadają za nie proantocyjanidyny i polifenole obecne w skórkach i nasionach winogron.

Najnowsze badania sugerują, że to właśnie polifenole najlepiej chronią przed chorobami serca. A jednym z najbardziej potężnych polifenoli jest resweratrol, który można znaleźć w czerwonym winie.

W e-Poradach Zdrowotnych pisaliśmy już wiele o jego dobroczynnych właściwościach dla zdrowia i na pewno jeszcze nie raz będę o nich mówić. Dziś odpowiedzmy na pytanie, lampka wina do obiadu rzeczywiście pomaga utrzymać w formie układ krążenia…

Wino nie jest najlepszym źródłem resweratrolu

Zawartość resweratrolu w skórce winogron zależy od:

  • ich odmiany,
  • klimatu i szerokości geograficznej, na której są uprawiane, a także od
  • ich narażenia na infekcje grzybicze.

Resweratrol to jest bowiem naturalna substancja, którą winogrona i inne rośliny wytwarzają w odpowiedzi na takie infekcje.

Jeśli winogrona były spryskane pestycydami w celu ochrony ich przed grzybami, ich owoce będą zawierać bardzo niewiele resweratrolu.


NOWOŚĆ:
Resveril (ekstrakt ze skórki ciemnych winogron) ze względu na działanie przeciwutleniające pomaga chronić komórki przed szkodami powodowanymi przez wolne rodniki. Zapewnia ochronę antyoksydacyjną. Pomaga w usuwaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry. Limitowana edycja z 30% rabatem.


Znaczenie ma także czas fermentacji winogron. Generalnie białe i różowe wina mają niższą zawartość resweratrolu niż wina czerwone.

Wina z winogron rosnących w suchym klimacie mają mniej resweratrolu niż te, które rosną w warunkach dużej wilgotności.

W związku z tym dużą zawartość resweratrolu osiągniemy z czerwonych win wytwarzanych z winogron uprawianych organicznie tylko w niektórych rejonach Europy.

Oznacza to z dużym prawdopodobieństwem, że większość dostępnych u nas win zawiera niewiele resweratrolu albo wręcz nie ma go wcale.

Dlatego stanowczo lepszym rozwiązaniem niż próba dostarczenia sobie w diecie takich polifenoli, jak resweratrol, jest ich suplementacja. Produkty wysokiej jakości wytwarzane ze skórek i nasion winogron, standaryzowane na zawartość resweratrolu, dają gwarancję, że skorzystamy z tego, co najzdrowsze.


Tu możesz zamówić resweratrol w czystej postaci, bez żadnych dodatkowych substancji. Dla Czytelników e-Porad Zdrowotnych30% rabatem