W jaki sposób żyć zgodnie z „francuskim paradoksem”?

Po raz pierwszy dostrzeżono znaczenie resweratrolu w latach osiemdziesiątych XX w. Naukowcy zauważyli wtedy, że odsetek chorób układu krążenia wśród Francuzów jest szczególnie niski, pomimo ich zwyczaju „korzystania z życia w pełni”. Chodziło o spożywanie dużych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych oraz picie znacznych ilości bordeaux i burgunda.

Nazwali to zjawisko „francuskim paradoksem”.

Ochrona DNA

Nowe badania wykazały, że resweratrol może chronić DNA – a to oznacza, że może nam pomóc dłużej żyć.

Długowieczność jest zasadniczo powiązana z fragmentami końcowymi Twoich chromosomów, zwanymi telomerami. Telomery powinny być długie, ponieważ im są krótsze, tym krócej żyjemy.

Nasze organizmy są wyposażone w pewne mechanizmy ochronne, zapewniające, że telomery nie ulegają skróceniu. Te mechanizmy wytwarzają substancje zapobiegające starzeniu się, zwane „czynnikami utrzymania telomerów”. I, co bardzo ciekawe – wykazano w warunkach laboratoryjnych, że resweratrol pobudza ich produkcję.

Krótsze telomery nie oznaczają jedynie tego, że będziesz krócej żyć. W układzie nerwowym ich długość jest związana z występowaniem chorób związanych z wiekiem, takich jak choroba Alzheimera. Odpowiedzialna za to jest nadmiernie nasilona apoptoza zdrowych komórek nerwowych.

Pewien poziom zgonów komórek jest normalny dla naturalnych procesów zachodzących w organizmie, jednak nadmierne umieranie komórek nerwowych może być oznaką uszkodzeń DNA. W szczególności może dojść do uszkodzenia telomerów pod wpływem reaktywnych form tlenu (ROS) i toksyn środowiskowych. Resweratrol może chronić przed takimi uszkodzeniami. Dezaktywuje on wolne rodniki, przez co stają się one nieszkodliwe.

To jeszcze nie wszystkie korzyści, jakie może nam przynieść świat roślin.

Resweratrol może też:

  • zapobiegać bólom artretycznym oraz
  • zmniejszać bóle spowodowane fibromialgią.

Ze względu na działanie przeciwutleniające resweratrol przyczynia się do ochrony komórek przed szkodami powodowanymi przez wolne rodniki. Zapewnia ochronę antyoksydacyjną. Pomaga w usuwaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry.

NOWOŚĆ: Ekstrakt ze skórki ciemnych winogron standaryzowany na obecność resweratrolu z 30% rabatem dla Czytelników e-Porad ZdrowotnychSprawdź teraz tę ofertę limitowaną


Dobroczynne działanie niezwykłej naturalnej substancji

Resweratrol w naturze znajdziesz między innymi w winoroślach, orzeszkach ziemnych i jagodach.

Ze względu na jego występowanie w większych stężeniach w sztywnych częściach roślin (na przykład w pędach, korze i łuskach), proces zgniatania wszystkiego razem, jak na przykład przy produkcji wina, powoduje, że otrzymana mikstura zawiera resweratrol w stężeniu większym niż w orzeszkach ziemnych. Ale występuje on jedynie w winie sporządzanym z czerwonych winogron (i gdzie w procesie produkcji wina wykorzystywano również skórki owoców). A więc odkorkowanie chardonnay nie przyniesie Ci zbyt wielu korzyści.

Na szczęście wino nie stanowi jedynego rozwiązania pozwalającego skorzystać z zachowującego młodość, zapobiegającego nowotworom i dobroczynnego dla serca działania tego niezwykłego naturalnego leku.

Zamiast tego, możesz napić się niesłodzonego ekologicznego soku z czerwonych winogron, a nawet zjeść trochę tych owoców. Szklanka czerwonych winogron zawiera niemal tę samą ilość resweratrolu, co trzy kieliszki czerwonego wina. A jednocześnie dostarczysz więcej błonnika i obejdzie się bez alkoholu.

Jeśli chcesz najlepiej wykorzystać to odkrycie „francuskiego paradoksu”, możesz stosować suplementy z resweratrolem, który zapewnia ochronę antyoksydacyjną.


RESWERATROL – oferta specjalna: rabat aż 30%
Tu zamówisz ekstrakt ze skórki ciemnych winogron standaryzowany na obecność resweratrolu.