Na cukrzycę… kakao?

Kakao może stać się zdrową przekąską dla cukrzyków

Specjalnie wytworzone kakao wkrótce może stać się jednym ze sposobów zapobiegania chorobom układu krążenia u osób chorujących na cukrzycę typu drugiego.

W jednym z badań okazało się bowiem, że specjalne kakao o wysokiej zawartości flawonoli pite przez miesiąc spowodowało, że stan naczyń krwionośnych u tych osób uległ znacznej poprawie1. Była ona tak duża, jak w przypadku leków przeciwcukrzycowych oraz ćwiczeń fizycznych.

Flawonole to naturalne substancje występujące w roślinach, również owocach i warzywach. Są największą z grup polifenoli, znanych z bogatej zawartości antyoksydantów.

Niektóre flawonole mają jednak większą od innych zawartość substancji przeciwutleniających

Na przykład, jak pokazało badanie z 2003 roku, filiżanka gorącego kakao (zawierająca czysty proszek kakaowy) zawierała niemal dwa razy większą ilość antyoksydantów niż kieliszek czerwonego wina, ponad dwa razy większą niż zielona herbata oraz niemal pięć razy większą niż czarna herbata.

Czyste, nieprzetworzone kakao, z którego produkowana jest prawdziwa czekolada, ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Nie zachęcam jednak, aby osoby chore na cukrzycę tak po prostu zaczęły teraz sięgać po ciemną czekoladę.

Kakao, które było użyte w tym badaniu, nie jest bowiem takie, jakie można kupić w supermarketach. W ogóle trzeba pamiętać, że będące na rynku „napoje kakaowe” nie mają wiele wspólnego z prawdziwym kakao. Są one bowiem bogate nie we flawonole, a w cukier.


Aby jeść smacznie i zdrowo, cieszyć się czekoladowym smakiem i… dbać o sylwetkę, sięgnij po Cacaovit – czysty zmikronizowany błonnik z łuski kakaowca, który jest bardzo smaczny i jednocześnie bardzo mało kaloryczny – ma mniej niż 5 kcal w porcji. Dlatego z powodzeniem możesz dodawać go do wielu potraw.
Jeśli chcesz zamówić ten pyszny błonnik z rabatem dla Czytelników e-Porad Zdrowotnychkliknij teraz na tę stronę.


Niestety większość spożywanej na świecie czekolady to czekolada mleczna, w której jest bardzo niewiele zdrowego kakao. Jedno z badań wykazało również, że dodanie do kakao protein mleka może zmniejszyć biodostępność flawonoidów2.

Gorzka czekolada i nie tylko

Jednak producenci decydują się na to, bo prawdziwe kakao jest tak gorzkie, że nie smakuje ono aż 95% spożywających je osób. Swój gorzki smak zawdzięcza ono właśnie flawonoidom. Niestety dosładzanie go powoduje, że jego antyoksydacyjne właściwości przegrywają ze szkodliwymi dla organizmu skutkami nadprodukcji insuliny.

Oprócz czekolady jest dużo innych źródeł flawonoli, o których warto pamiętać w codziennej diecieCzerwone winogrona, jabłka i mandarynki, szpinak, jarmuż czy brokuły są również bogate w przeciwutleniacze.


Gdybyś chciał dostarczyć swojemu organizmowi codziennie 20 mg bardzo korzystnego dla zdrowia przeciwutleniacza – resweratrolu – musiałbyś wypić aż 41 szklanek wina czerwonego wina. Byłaby to zapewne szybka droga do zapadnięcia na chorobę alkoholową i do marskości wątroby.

Jeśli więc chcesz rozsądnie wykorzystywać wszystkie prozdrowotne właściwości resweratrolu, po prostu go suplementuj.

Resveril to ekstrakt ze skórki winorośli właściwej Vitis vinifera standaryzowany na 2% resweratrolu. 60 kapsułek w opakowaniu wystarczy na 2 miesiące stosowania. Tylko teraz z 30% rabatem na tej stronie.


Bogactwo antyoksydantów

Osoby chorujące na cukrzycę muszą jednak uważać na owoce i bardzo ostrożnie stosować je w diecie.

Bogatym źródłem antyoksydantów, które zawiera stosunkowo niewiele cukru, są czarne jagody, a najlepszym – aronia. Zawarte w nich antocyjany mają jeszcze silniejsze właściwości antyoksydacyjne niż flawonole zawarte w kakao.

Aronia ma najwyższą zdolność antyoksydacyjną ze wszystkich owoców. W 100 g owoców aronii jest 1–2 g związków polifenolowych, w tym 0,5 g antocyjanów.

W badaniach udowodniono, że antocyjany wykazują silne działanie antyoksydacyjne na ściany naczyń krwionośnych, a także mają właściwości antyagregacyjne. Mówiąc wprost, osłabiają zdolność płytek krwi do tworzenia skrzeplin. Aronia ma więc kluczowe znaczenie dla ochrony układu sercowo-naczyniowego.

Antocyjany zawarte w aronii mogą również normalizować metabolizm glukozy, zmniejszając insulinooporność.

Niestety, owoce aronii są bardzo cierpkie, a przez to niesmaczne. Sok z aronii, syrop, dżem dużo bardziej odpowiadają naszym kubkom smakowym, ale są to przetwory słodzone. Dlatego w przypadku aronii najlepiej jest sięgnąć po suplementy diety, takie jak Aroniovit Forte.

Jest to kapsułkowany mikronizowany błonnik ze skórek i wytłoków aronii – taka forma pozwala zachować wszystkie prozdrowotne właściwości tych owoców. Największa koncentracja antocyjanów jest bowiem właśnie w skórce. Na przykład sok aroniowy zawiera o wiele mniej antocyjanów niż skórka.


Aroniovit Forte to błonnik z wytłoków z polskiej aronii w czystej postaci, bez żadnych dodatków. Dla Twojej wygody i ze względu na cierpki smak przygotowany został w roślinnych kapsułkach celulozowych.

Błonnik aroniowy z 20% rabatem dla Czytelników e-Porad ZdrowotnychKliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej i skorzystać z promocji.

Jeśli chcesz jak najdłużej zachować dobre zdrowie, zadbaj o to, aby spożywać wystarczająco dużo antyoksydantów. Zarówno w codziennej diecie, jak i przez suplementację. To ważny sposób, w jaki możesz przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi na Twój organizm wolnych rodników i wywołanemu tym uszkodzeniu komórek.


Źródła

1. Cocoa could be a healthy treat for diabetic patients; American College of Cardiology https://www.eurekalert.org/pub_releases/2008-05/acoc-ccb052108.php

2. Zimmermann, Benno F.; Ellinger, Sabine. 2020. “Cocoa, Chocolate, and Human Health” Nutrients 12, no. 3: 698. https://doi.org/10.3390/nu12030698