Gorzka czekolada a mózg

W jednym z badań na Uniwersytecie L’Aquila naukowcy przeanalizowali wpływ spożywania czekolady na mózg. Brano pod uwagę zarówno efekt krótkoterminowy (co dzieje się z mózgiem zaledwie kilka minut po zjedzeniu czekolady), jak i w długim okresie (co dzieje się, jeśli spożywasz czekoladę codziennie przez wiele lat).

Rezultaty okazały się tak przekonujące, że zasugerowano, aby „codziennie jeść kawałek gorzkiej czekolady”.

Stwierdzono, że dzięki czekoladzie:

Poprawia się pamięć

W kilka godzin po zjedzeniu gorzkiej czekolady badani wykazywali się lepszą pamięcią świeżą (trwającą do kilkunastu minut po poznaniu informacji). Osiągali lepsze wyniki w testach na pamięć i byli w stanie bardziej precyzyjnie wykonywać polecenia przekazywane ustnie.

Łatwiej pokonuje się niewyspanie

Zjedzenie czekolady po nieprzespanej nocy niweluje upośledzenie funkcji poznawczych. Osoby, które spożyły czekoladę, nie cierpiały z powodu wolniejszego myślenia, pogorszenia pamięci i braku płynności mowy, które zwykle pojawiają się, kiedy jesteśmy pozbawieni wystarczającej ilości snu.

Wzmacnia umysł, zwłaszcza u seniorów

Najlepsze efekty poprawy pamięci dzięki czekoladzie obserwowane były wśród starszych osób cierpiących na nieznaczne pogorszenie funkcji poznawczych. Wszystkie grupy wiekowe odnoszą korzyści, jednak poprawa wyników testów pamięci była najlepiej widoczna wśród osób w dojrzałym wieku.

Wyniki badania zostały opublikowane na naukowej stronie internetowej Frontiers in Nutrition.

Inne zaskakujące właściwości

Czekolada jest pełna korzystnych dla zdrowia flawonoidów, przeciwutleniaczy i polifenoli. Ale mówimy jedynie o gorzkiej czekoladzie. Nie o białej czy mlecznej, które nie zawierają zbyt wielu zdrowych flawanoli. Za to mają w składzie zwykle mnóstwo cukru i sztucznych dodatków.

Dotychczasowe badania wykazały, że spożywanie około 30 g gorzkiej czekolady dziennie przynosi korzyści zdrowotne nie tylko dla mózgu.

Zapobiega chorobom serca

Badanie przeprowadzone na ponad 5 tysiącach mieszkańców Szkocji dowiodło, że u osób, które jadły gorzką czekoladę częściej niż 5 razy w tygodniu, ryzyko zapadnięcia na choroby serca było aż o 42% mniejsze.

Zmniejsza stany zapalne

Stany zapalne mogą prowadzić do bardzo poważnych problemów, takich jak nadciśnienie, cukrzyca czy choroby serca. Badanie przeprowadzone we Włoszech pokazało, że osoby, które jadły gorzką czekoladę raz na trzy dni, miały średnio o 27% niższy poziom białka C-reaktywnego, które stanowi wskaźnik występowania stanu zapalnego w organizmie.

Obniża poziom stresu

Szwajcarscy naukowcy stwierdzili, że spożywanie 40 g gorzkiej czekolady dziennie przez 2 tygodnie obniżyło poziom kortyzolu we krwi. Zbyt wysoki poziom kortyzolu, nazywanego także hormonem stresu, może zaburzyć prawidłową gospodarkę hormonalną. Powoduje również wzrost stanów zapalnych i może przyczyniać się do podwyższenia ciśnienia krwi.

Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw czekolady, pamiętaj, aby kupować tę organiczną z co najmniej 70% zawartością kakao. Im wyższa zawartość kakao, tym więcej flawonoidów i lepszy efekt prozdrowotny.


Pachnie jak najlepsza czekolada a smakuje jak kakao…

W ogóle nie przypomina innych błonników, bo w przeciwieństwie do najpopularniejszych tego typu produktów na rynku ma kuszący, apetyczny aromat prawdziwej czekolady. Najważniejsze, że ten błonnik kakaowy ma mniej niż 5 kcal w porcji i skutecznie zaspokaja ochotę na czekoladę. Zamów teraz Cacaovit z 20% rabatem i zadbaj o siebie.