Czy to Alzheimer, czy cukrzyca typu 3?

Tak oto cukrzyca zabiera Twoje cenne wspomnienia

Czy pamiętasz te dobre czasy, kiedy Twój umysł był ostry jak brzytwa, a Ty sypałeś nazwiskami, datami, faktami i liczbami jak z rękawa.

A teraz miewasz problemy z odnalezieniem miejsca, w którym zaparkowałeś samochód…

A w miarę jak te problemy z pamięcią narastają, zaczynasz coraz bardziej martwić się, czy to nie choroba Alzheimera. Dobra wiadomość brzmi:

Można powstrzymać chorobę Alzheimera rok przed jej wystąpieniem

A jest to równie proste, jak opanowanie poziomu cukru we krwi i cukrzycy.

Badania potwierdziły, że zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca typu 2 i choroba Alzheimera, są często powodowane przez dokładnie ten sam problem. Te dwie choroby są tak silnie ze sobą powiązane, że niektórzy postępowi naukowcy zaczęli nawet nazywać chorobę Alzheimera cukrzycą typu 3.

I twierdzą oni, że poprzez zapobieganie cukrzycy lub poprzez lepsze opanowanie tego schorzenia, jeżeli już na nie chorujesz, możesz całkowicie zapobiec wystąpieniu choroby Alzheimera.

Zadziwiające powiązania pomiędzy cukrzycą a chorobą Alzheimera

Badacze od lat wskazywali na relację pomiędzy cukrzycą a chorobą Alzheimera.

Ale moim zdaniem jest to już naukowo ustalone. Nie zrozum mnie źle. Są również inne przyczyny wywołujące chorobę Alzheimera, na przykład nadmierne narażenie na metale toksyczne, jak glin czy rtęć. Ale jeżeli już zostanie zdiagnozowana u Ciebie cukrzyca, ryzyko choroby Alzheimera gwałtownie wzrasta.

Dziesięć lat temu badacze przeanalizowali mózgi zmarłych chorych na Alzheimera i stwierdzili, że ich poziom insuliny i receptorów insulinowych był nawet o 80% niższy. Nazwali ten stan zespołem metaboliczno-poznawczym albo MCS. I było to pierwsze konkretne powiązanie pomiędzy cukrzycą a chorobą Alzheimera.

A w kolejnym badaniu wstrzykiwano do krwiobiegu zwierząt laboratoryjnych lek o znanym działaniu powodującym cukrzycę (o nazwie Streptozocyna lub STZ).

Badający stwierdzili, że lek powodował zarówno cukrzycę, jak i uszkodzenia neurologiczne.

Zatem jak właściwie cukrzyca doprowadza do choroby Alzheimera? Występują przynajmniej trzy powiązania pomiędzy tymi chorobami, na które należy zwrócić uwagę.

1. Otyłość a choroba Alzheimera

Pierwszy związek pomiędzy cukrzycą a chorobą Alzheimera łatwo zrozumieć. Jak wiesz, u wielu osób cukrzyca typu 2 rozwija się po wielu latach nadwagi. Ale możesz nie wiedzieć, że białko amyloid powszechnie występuje w tkance tłuszczowej, którą zazwyczaj wiążemy z otyłością. A blaszki amyloidowe uznaje się za charakterystyczny objaw choroby Alzheimera.

Krótko mówiąc, im więcej ważysz, tym bardziej ułatwiasz powstawanie tych blaszek.

2. Niski poziom cukru we krwi głodzi Twój mózg

Cukrzyca typu 2 może powodować u Ciebie skrajne wahania poziomu cukru we krwi. A kiedy poziom cukru gwałtownie spadnie, przyczynia się to do uszkodzeń mózgu. Twój mózg, podobnie jak cały organizm, potrzebuje odpowiedniej ilości cukru jako paliwa. Ale w przeciwieństwie do pozostałych komórek Twojego ciała, komórki mózgowe nie magazynują cukru. Potrzebują stałych dostaw.

Zatem kiedy Twój poziom cukru we krwi gwałtownie spada (stan, który my, lekarze, nazywamy hipoglikemią), powoduje to zmniejszenie dostaw paliwa do mózgu. Stajesz się humorzasty i niespokojny, masz problemy z koncentracją – a niektóre z tych objawów można również wymienić przy chorobie Alzheimera.

3. Problemy z insuliną to jak wyrok śmierci dla komórek mózgu

Jeżeli zachorujesz na cukrzycę typu 2, Twoje komórki stają się oporne na działanie insuliny, która reguluje u Ciebie poziom cukru we krwi. Lub też Twój organizm może nie być w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości insuliny, aby pobrać cukier z krwiobiegu i dostarczyć go do komórek.

Oba te scenariusze mogą wprowadzić Cię na szybką drogę do choroby Alzheimera.

W przypadku mózgu insulina ma do wykonania bardzo wyjątkowe zadanie.

Wysyła sygnały prowadzące do uwalniania neuroprzekaźników, pomaga nerwom rosnąć i naprawiać się oraz utrzymuje elastyczność Twojego mózgu.

Zatem kiedy nie wytwarzasz wystarczającej ilości insuliny – lub gdy komórki Twojego mózgu są odporne na działanie insuliny – wpływ na Twoją pamięć i zdolności umysłowe może być ogromny.

W miarę narastania uszkodzeń pojawia się stan zapalny, a Twój organizm wysyła przekaźniki stanu zapalnego o nazwie cytokiny. Cytokiny mogą prowadzić do powstawania blaszek amyloidowych i białek tau, które wiąże się z chorobą Alzheimera.

Pozytywna strona powiązania pomiędzy mózgiem a poziomem cukru we krwi

Teraz, kiedy ustaliliśmy już relację pomiędzy zaburzeniami metabolicznymi (jak cukrzyca) a chorobą Alzheimera, możemy pracować nad powstrzymaniem rozwoju tej drugiej choroby.

Przez lata mówiłem swoim pacjentom o zmianie trybu życia, która może zapobiegać cukrzycy – a teraz wiemy, że może ona również zapobiegać chorobie Alzheimera (a przynajmniej zmniejszyć jej skutki).

Unikaj diety o wysokiej zawartości cukru i skrobiowych węglowodanów, takich jak zboża i ziemniaki. Zwiększają one u Ciebie poziom insuliny, nie mówiąc o wadze i ryzyku chorób serca, problemów z krążeniem oraz chorób neurodegeneracyjnych.

Lepiej stosować dietę w stylu paleo, a nawet dietę śródziemnomorską. Każda dieta o niższym indeksie glikemicznym pomoże zapobiegać demencji spowodowanej chorobą Alzheimera.


Lizyna (L-lizyna) – niezbędny do życia białkowy aminokwas egzogenny, który nie jest syntetyzowany w organizmie, a więc musi być do niego dostarczony z zewnątrz.

Tylko teraz z 20% rabatem


Źródła:
Broccoli extract shows weight management abilities: Mouse study
nutraingredients-usa.com
Broccoli Sprout Compound Protects Mice From Consequences of High-Fat Diet, Study Shows,
liverdiseasenews.com
Broccoli Sprouts for Weight Loss? Compound May Reduce Effect of High-Fat Diet, Prevent Weight Gain
medicaldaily.com