Przeciwutleniacze występujące w dzikich górskich owocach
Czy słyszałeś o egzotycznych owocach rosnących w łańcuchu górskim Himalajów?
Badania niektórych naukowców skupiły się na Mount Everest oraz otaczających go obszarach Indii i Tybetu. To właśnie tam od stuleci mieszkańcy, którzy praktycznie nie mają dostępu do nowoczesnej medycyny, spożywają dzikie owoce z drzew i krzewów rosnących w tym regionie, aby zachować dobre zdrowie.
W opublikowanym w Food Chemistry badaniu wykazano, że owoce te mają ogromny potencjał przeciwutleniający dzięki bioaktywnym związkom o nazwie fenole.
Do objętych badaniem dziwnych owoców o łamiących język nazwach należały:
- kilmora (albo “berberys indyjski”, źródło berberyny),
- figa o nazwie “bedu”,
- poziomka o nazwie “kiphaliya” (poziomkówka indyjska) oraz
- morela o nazwie “chuli”.
Ale prawdziwą kopalnią złota, jeżeli chodzi o działanie przeciwutleniające, okazały się te trzy owoce:
Harad
Harad (Terminalia chebula, migdałecznik chebułowiec), w przypadku którego wykazano, że:
- zwalcza infekcje bakteryjne (w tym niektóre bardzo nieprzyjemne bakterie, jak Staphylococcus i H. pylori),
- zapobiega zatruciom wątroby,
- wspomaga gojenie wrzodów,
- zwalcza cukrzycę (obniżając poziom cukru we krwi oraz pobudzając aktywność insuliny),
- a nawet zabija komórki rakowe.
Anwla
Anwla (Phyllanthus emblica, liściokwiat garbnikowy), owoc z drzewa liściokwiatu, które Hindusi uznają za święte drzewo będące domem hinduskiego boga Wisznu.
Ma ona wysoką zawartość witaminy C.
Przynosi ulgę w problemach związanych z układem pokarmowym (w tym wrzodach) oraz chroni wątrobę.
Kaphal
Kaphal (Myrica esculenta, gatunek woskownicy) jest wykorzystywany przez lekarzy medycyny ajurwedyjskiej do walki z alergiami i astmą.
Może się wydawać, że informacje na temat stosowania i właściwości tych owoców są nieco przejaskrawione, ale stojące za nimi wyjaśnienie naukowe ma sens.
Związki fenolowe – w tym kwas galusowy, katechina, kwas chlorogenowy, kwas kawowy i kwas p-kumarowy – obniżają poziom wolnych rodników. A to działanie przeciwutleniające ma tak cudowny wpływ na Twoje zdrowie, ponieważ może faktycznie spowolnić proces starzenia, chronić większość narządów oraz powstrzymywać choroby.
Jeżeli Himalaje nie są na liście miejsc, w których chciałbyś spędzisz najbliższe wakacje, gdy tylko będą one możliwe, nie musisz się martwić, bo niektóre z tych owoców są dostępne w formie suplementów.
Harad często stanowi składnik ajurwedyjskiego preparatu ziołowego o nazwie “triphala”, a kaphal jest częścią ajurwedyjskiego preparatu wspomagającego drogi oddechowe. Możesz również znaleźć tradycyjny preparat zawierający same owoce anwla w formie sproszkowanej.
A jeżeli wszystko inne zawiedzie, trzymaj się sprawdzonej i potwierdzonej zasady i jedz dowolne bogate w przeciwutleniacze ciemne owoce jagodowe.
Resweratrol
Na zakończenie:
Resweratrol to substancja o niezwykle szerokich zastosowaniach zdrowotnych. Ze względu na działanie przeciwutleniające przyczynia się do ochrony komórek przed szkodami powodowanymi przez wolne rodniki. Zapewnia ochronę antyoksydacyjną.
Pomaga m.in. w usuwaniu wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry.
TERAZ: Ekstrakt ze skórki ciemnych winogron standaryzowany na obecność resweratrolu z 30% rabatem. Sprawdź teraz tę ofertę limitowaną
Źródła:
Wild Himalayan fruits provide nutritional and nutraceutical opportunities: Study
nutraingredients-usa.com
Nutraceutical potential of selected wild edible fruits of the Indian
Himalayan region
researchgate.net