Zanieczyszczenia powietrza: Czy ten niewidzialny zabójca czai się tuż za Twoim oknem?

Coś wisi w powietrzu… Oczywiście! Niedawno ukazało się bardzo dużo badań na temat efektów zanieczyszczenia powietrza. Niestety, żadne z nich nie przynosi dobrych wiadomości.

Wyniki przeprowadzonych testów udowodniły, że wdychanie toksyn pochodzących z silników spalinowych może uszkodzić serce oraz płuca, zwiększyć ryzyko złamań oraz podnieść poziom poczucia zagrożenia na poziomie emocjonalnym.

Jak wynika z najnowszych badań, ryzyko wystąpienia wspomnianych chorób wynikające z zanieczyszczenia powietrza jest zdecydowanie najwyższe.

Zanieczyszczenia powietrza a śmiertelność

Jeśli jesteś osobą w podeszłym wieku, to wdychanie takiego powietrza nawet przez krótki czas może skończyć się bardzo źle.

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Harvarda połączono dane na temat zanieczyszczenia powietrza ze śmiertelnością. Analiza obejmowała osoby z terenu całych Stanów Zjednoczonych i dotyczyła osób podlegających opiece zdrowotnej przez ostatnie 12 lat (czyli wszystkich powyżej 65. roku).

Po wykonanych obliczeniach okazało się, że:

  • poziom malutkich cząsteczek rozsiewanych przez silniki samochodów i fabryki (czyli tzw. pyły zawieszone) podnosił się. Stężenie PM 2.5 w powietrzu wzrastało,
  • Wraz ze wzrostem stężenia PM rosło ryzyko przedwczesnej śmierci badanych.

Pyły zawieszone to szkodliwe substancje z drobinkami sadzy, obecne w powietrzu. W zależności od frakcji cząsteczek wyróżnia się PM 10, PM 2,5 i PM 1. Im niższa wartość PM, tym mniejsza frakcja i tym większa szkodliwość wynikająca z oddychania takim powietrzem.

Wnioski, które wyciągnęli badacze, były zatrważające! Nie miało wielkiego znaczenia, czy uczestnicy badania mieszkali w centrum miasta, na przedmieściach czy gdzieś na wsi. Tak długo, jak zanieczyszczenie powietrza było na podwyższonym poziomie, przypadki śmierci zdarzały się coraz częściej.

Zauważ, że wcale nie mówię tutaj o oddychaniu toksycznym i zanieczyszczonym powietrzem, które trwałoby przez całe życie. Odnotowane w badaniu przypadki zwiększonej śmiertelności zdarzały się nawet po wystawianiu się na działanie zanieczyszczeń powietrza przez krótki okres.

Co więcej, stwierdzono, że zwiększone ryzyko śmiertelności pojawiało się również wtedy, gdy zanieczyszczenie powietrza było na poziomie dużo niższym niż obecne standardy bezpieczeństwa.

Co to oznacza? Że lepiej nie ufać rządowi i jego wytycznym.

Zanieczyszczenia powietrza- kobiety bardziej narażone

A teraz zła wiadomość dla kobiet. Niestety, muszę to powiedzieć – badanie pokazało, że ryzyko śmierci w wyniku wdychania zanieczyszczonego powietrza jest o 25% wyższe dla kobiet niż przypadku mężczyzn. Niestety, nie znamy jeszcze wyjaśnienia, dlaczego tak jest.

Z poprzednich badań wiemy, że toksyny zawieszone w powietrzu mogą być zagrożeniem dla właściwie każdego układu w organizmie, od najważniejszych organów aż po mózg. Wpływają również na odporność.

Jak to wszystko zsumować, łatwo dojść do smutnych wniosków. Zanieczyszczenie powietrza może spowodować Twoją śmierć dużo wcześniej, niż się spodziewałeś. Niestety, nie ma zbyt dużo rzeczy, które możesz zrobić, aby tego uniknąć. W dzisiejszych w czasach nawet tereny rolnicze nie są zbyt odporne na zanieczyszczenia, ponieważ bardzo często toksyczne pyły mogą zostać przeniesione przez wiatr.

Musisz pamiętać, że te malutkie cząstki zawieszone w powietrzu są z reguły niewidzialne. Jeśli więc patrzysz w niebo w swojej okolicy i wydaje Ci się ono całkiem czyste, nie powinno Cię to zwieść. To, co widzisz, może być bardzo zwodnicze i wprowadzać w błąd.

Aby chronić się przed tym niewidzialnym zagrożeniem, możesz zrobić dwie rzeczy. Zainwestuj w wysokiej jakości oczyszczacz powietrza z filtrem hepa i zadbaj o jakość powietrza przynajmniej w swoim domu. Równocześnie zwiększ podaż witaminy B, w szczególności kwasu foliowego, witaminy B6 i witaminy B12. Badania pokazują, że możesz obniżyć szkodliwość efektów działania PM 2.5 o 76%, przyjmując witaminę B-Complex. Polecam połączenie suplementacji witaminy z grupy B oraz właściwej diety. Jedz pokarmy bogate w te witaminy: wątrobę, kurczaka, orzechy, ryby oraz jajka.


Źródła
Short-Term Exposure to Low Levels of Air Pollution Deadly for Seniors newsmax.com
Short-term exposure to low levels of air pollution linked with premature death among U.S. seniors harvard.edu
Association of Short-term Exposure to Air Pollution With Mortality in Older Adults jamanetwork.com