Poziom zatrucia owoców pestycydami stale się zwiększa

Gdy tylko zrobi się choć trochę cieplej, już zaczynamy myśleć o lecie. Co roku, z niecierpliwością czekam na wszystkie te świetne, sezonowe produkty, które będzie można kupić latem. Ale nieważne, jak piękne z wyglądu są te owoce i warzywa. Jeżeli nie są dostępne na stoisku z żywnością organiczną, skrywają w sobie paskudną tajemnicę- pestycydy.

Jeśli uważasz, że mycie i obieranie ze skórki swoich ulubionych owoców i warzyw sprawi, iż będą one czyste i zdatne do spożycia, to musisz zapoznać się z raportem na temat “Parszywej Dwunastki”.

Pestycydy w warzywach i owocach

Corocznie, organizacja Environmental Working Group (EWG) przygotowuje zestawienie 12 najbardziej najeżonych pestycydami produktów żywnościowych.

Niemal co roku na samym szczycie tej niesławnej listy znajdują się nasze kochane truskawki, zawierające przeciętnie osiem różnych pestycydów.

Niektóre z nich to gazy paraliżujące – trucizna, którą wyprodukowano do użycia jako broń chemiczną. W ramach Konwencji Genewskiej zakazano jej używania. A to tylko te pestycydy, które udało się wykryć w badaniach.

Może Cię to zszokować, ale według standardów żywnościowych w Stanach Zjednoczonych to jest całkowicie legalne. Według EPA spożywanie produktów z tak wysokim poziomem skażenia jest bezpieczne. Ale my wiemy lepiej.

Nawet niewielkie dawki toksyn mogą być szkodliwe. Wystawianie organizmu na działanie pestycydów to zwiększanie ryzyka demencji, nowotworów, kłopotów zdrowotnych w okresie dojrzewania, problemów z płodnością… Lista jest długa. Potwierdzono to badaniami.

Jeden z pestycydów wykrytych w tym roku w 75% przebadanych próbek szpinaku – który “awansował”” na drugie miejsce w tabeli corocznej listy. Unia Europejska zakazała go stosować, ponieważ udowodniono wywoływanie przez niego problemów neurologicznych.

A DDT – które zostało zakazane w Stanach Zjednoczonych już jakiś czas temu – również zostało wykryte aż w połowie przebadanych próbek szpinaku.

Naprawdę przerażającą wiadomością odnośnie wspomnianej listy EWG jest fakt, że sytuacja tylko się pogarsza. Gruszki, na przykład, nie znalazły się na liście w poprzednich latach. Jendak najnowsze badania EWG pokazały, że liczba pestycydów i ich zawartość w tych owocach podwoiła się od 2010 roku.

Pestycydy- jak ich unikać?

Teoretycznie, mógłbyś wybrać produkty żywnościowe z listy “Czystej 15-tki” – takie jak awokado, kapusta, fasolka szparagowa. Jednak one też nie są takie nieskażone.

W wielu z nich wykryto co najmniej jeden typ pestycydów – i to nawet po uprzednim umyciu produktów.

Podsumowując, najlepszym sposobem jest zaopatrywanie się w owoce i warzywa w miejscach, gdzie sprzedawane są produkty bio. Uprawia się je bez użycia pestycydów. Dzięki temu nie narażamy się na negatywne skutki zdrowotne, spożywając je.

Produkty pochodzenia organicznego są nie tylko bezpieczne, ale zostało już udowodnione, że są zdrowsze niż ich nieorganiczne odpowiedniki.