Naturalne sposoby leczenia zespołu jelita drażliwego jako dobra alternatywa dla leków

Jeżeli masz zespół jelita drażliwego czyli IBS, nie muszę Ci przypominać, jak bardzo wszystkie objawy tej choroby wpływają na jakość życia.

Ścisła dieta, pośpieszne “wycieczki” do łazienki i ciągłe poczucie dyskomfortu sprawiają, że radość życia staje się nieosiągalna.

Na szczęście istnieją bezpieczne, naturalne sposoby na uśmierzenie symptomów IBS, poparte badaniami naukowymi, opublikowanymi w British Journal of Pharmacology.

Stanowią one ciekawą alternatywę dla powszechnie stosowanych w leczeniu IBS leków. Niektórzy pacjenci albo ich nie tolerują, albo w ogóle nie przyjmują – całkiem słusznie – z uwagi na ryzyko, jakie one niosą.

Sposobu na skuteczne wyleczenie IBS obecnie jeszcze nie ma. W sprzedaży dostępne są określone antybiotyki, które niektórzy lekarze przepisują. Mogą one jednak spowodować stany zamroczenia, kłopoty ze snem, zaczerwienienie albo opuchliznę twarzy, klatki piersiowej, dłoni lub stóp. Jest nawet dostępny lek o nazwie Lotronex, który FDA wycofało z rynku za sprawą efektów ubocznych zagrażających życiu. Jest na to sposób – jedyne, co musisz zrobić, to zapoznać się z tym newsletterem ze swoim lekarzem.

Zespół jelita drażliwego- naturalne sposoby

Według najnowszej metaanalizy badań nad chorobami jelit, naukowcy znaleźli naturalne i alternatywne sposoby leczenia, włączając to probiotyki (w szczególności Saccharomyces boulardii oraz Lactobacilli strains) prebiotyki oraz synbiotyki.

Prawdopodobnie słyszałeś dużo o probiotykach, ale być może zastanawiasz się, czym są synbiotyki. Upraszczając, synbiotyki to połączenie prebiotyków i probiotyków, takie dwa w jednym.

Kiedy przyjmujesz probiotyki, powinieneś też równolegle przyjmować prebiotyki. Prebiotyki, ogólnie rzecz biorąc, składają się z błonnika, który te “dobre” bakterie spożywają, ponieważ ten błonnik stanowi dla nich pożywienie. Jeżeli nie nakarmisz swoich nowo wprowadzonych do ustroju “dobrych” bakterii, możliwe jest, że zginą… Mogą też zacząć atakować śluzówkę Twojego jelita, co sprawi, że Twój stan zdrowia stan z pewnością się pogorszy.

Możesz przyjmować synbiotyk w formie suplementu albo możesz osiągnąć te same rezultaty poprzez łączenie produktów, które spożywasz. Połącz produkty zawierające probiotyki:

  • jogurt albo kefir, kiszone ogórki, kiszona kapusta, kimchi (koreańska, pikantna, zakwaszana kapusta), albo miso
  • z błonnikiem pochodzenia roślinnego z produktów żywnościowych:
  • fasola, kapusta, brokuły, groszek, jabłka oraz gruszki.

Badanie ponadto pozytywnie wyraża się o stosowaniu olejku z mięty pieprzowej w celu uśmierzenia bólu w jamie brzusznej jako sposobu na wzdęcia oraz skurcze okrężnicy. Potwierdza ono to, co ludzie, którzy go stosują, wiedzą od pokoleń. Możesz go kupić w aptece, w sklepie ze zdrową żywnością czy w markecie.