Pamięć: trening obciążeniowy hamuje pogorszenie zdolności poznawczych

Wszystkim zdarzają się “zaćmienia umysłowe”.

W większości przypadków nie ma się czym martwić. Każdemu zdarza się zgubić klucze. Każdy wychodzi ze sklepu bez tej jednej rzeczy, po którą specjalnie przyszedł.

Musisz umieć się śmiać z tych małych potknięć. W końcu wszyscy jesteśmy tylko ludźmi.

Ale jeżeli sądzisz, że Twoja pamięć naprawdę się pogarsza… Jeżeli te “zaniki pamięci” zaczynają być regułą, a nie wyjątkiem… Nie ignoruj ich!

Na takie pogorszenie zdolności poznawczych, które może być wczesnym sygnałem demencji, a nawet choroby Alzheimera, może nie być “leku”. Ale to nie znaczy, że nic nie możesz zrobić.

Najnowsze badanie pokazuje, że jest jeden prosty sposób, aby zachować pamięć, siłę umysłu ORAZ ciała.

Pamięć lepsza u osób ćwiczących z obciążeniem

W randomizowanym badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie w Sydney starsi dorośli, którzy ćwiczyli w ramach treningu obciążeniowego dwa lub trzy razy w tygodniu, wykazywali znaczącą poprawę funkcji poznawczych.

Nie tylko mieli większą siłę mięśniową i wydolność tlenową (to miara efektywności wykorzystania tlenu przez Twój organizm podczas wysiłku), ale sprawniejszy był również ich umysł.

Wyglądało to tak, jakby ich mózg wzmacniał się wraz ze wzrostem siły ich organizmu!

A dla utrzymania tych postępów wystarczyły przez rok PO zakończeniu badania jedynie proste ćwiczenia przez okres maksimum sześciu miesięcy.

Należy zauważyć, że u osób uczestniczących w badaniu rozpoznano już lekkie upośledzenie funkcji poznawczych (MCI)… A więc jakakolwiek poprawa ich zdolności poznawczych była bardzo istotna.

Ale nawet, gdy nie występują u Ciebie żadne oznaki MCI, nie ma powodu, aby nie włączyć ćwiczeń obciążeniowych do treningu. Naprawdę warto je dodać do swojego planu dnia.

Fakt, że możesz wzmocnić swój mózg i pamięć, trenując z ciężarkami, ma duże znaczenie. Szczególnie, jeśli weźmie się pod uwagę obecną wiedzę na temat ćwiczeń i zdrowia mózgu.

Powiązanie pomiędzy regularnymi ćwiczeniami fizycznymi a obniżonym ryzykiem choroby Alzheimera jest dobrze udokumentowane. W jednym badaniu, które niedawno przedstawiłem, szybkie spacery sprawiały, że mózg dosłownie stawał się GRUBSZY!

Nie bój się ćwiczeń z ciężarkami

I niech nie przeraża Cię pojęcie “treningu obciążeniowego”. Nie mówimy tu o dążeniu do bycia kulturystą.

W rzeczywistości uczestnicy badania podnosili ciężary o masie odpowiadającej 80% ich indywidualnych zdolności siłowych.

Jeżeli kiedykolwiek przechodziłeś fizjoterapię, Twoje zdolności siłowe mogły zostać zbadane. Jednak większość z nas nie zna swoich faktycznych limitów do czasu, aż je przekroczy, co kończy się bólem.

Zatem zaczynamy od małych obciążeń, aby uniknąć urazów. Praktycznie każdy sklep ze sprzętem sportowym sprzedaje hantle ważące jedynie funt (ok. pół kilograma). Możesz stopniowo zwiększać obciążenie od tego punktu.

Zawsze staram się zachęcić starszych pacjentów do korzystania z zajęć fitness w lokalnym ośrodku dla seniorów, jeżeli mieszkają w pobliżu. Dołączenie do grupy sprawia, że czujesz się odpowiedzialny i pomaga trzymać się harmonogramu.

Może to również być ciekawa aktywność społeczna. Poznawanie nowych osób i nauka nowych rzeczy to również świetny sposób na walkę z MCI (i dobra zabawa).