Brokuły zwalczają starzenie

Podzielę się z Wami najnowszymi badaniami. Wykazują one, że jedzenie niektórych warzyw – takich jak brokuły, które albo kochasz, albo nienawidzisz – może zahamować wiele naturalnych procesów związanych ze starzeniem się organizmu.

Z wiekiem zaczynamy zauważać zmiany w naszym organizmie, w poziomie energii, a nawet w nastawieniu do otaczającego nas świata.

Jednak u niektórych moich pacjentów jedna rzecz nie zmienia się ani na jotę od czasów ich wczesnego dzieciństwa.

Nie chcą jeść warzyw, mimo że wiedzą, jak dobry mają one wpływ na zdrowie…

Brokuły- źródło koenzymu NMN

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis podawali zdrowym myszom albo związek występujący w brokułach, o nazwie NMN, albo placebo. Następnie monitorowali zdrowie myszy przez całe ich życie. (Na szczęście w przypadku większości myszy długość życia nie wykracza zbytnio poza dwa lata).

W miarę starzenia się, myszy otrzymujące NMN wyglądały, pod wieloma względami, jak młode myszy. Ich metabolizm nie ulegał spowolnieniu – co oznacza, że ich energia nie malała i nie przybierały na wadze.

U zwierząt tych nie dochodziło również do zaniku mięśni szkieletowych oraz utrzymywała się odpowiednia gęstość kości.

Co więcej, siatkówka ich oczu była zdrowsza, a wątroba działała lepiej niż u myszy, które nie przyjmowały NMN. Charakteryzowały się nawet mniejszą insulinoopornością!

Oczywiście nie jesteś myszą. Ale naukowcy wykorzystują myszy w badaniach wstępnych – zanim rozpoczną badania kliniczne u ludzi. Ich organizm reaguje podobnie do naszego (pomimo oczywistych różnic w wyglądzie). Twój organizm przekształca NMN w koenzym o nazwie NAD, który odgrywa kluczową rolę w produkcji energii na poziomie komórkowym.

Z wiekiem produkcja NAD zwalnia, a Twoja podaż energii maleje. Prawdopodobnie jest to moment, w którym rozpoczyna się proces starzenia.

Ale wcześniejsze badania wykazały, że podawanie myszom bezpośrednio NAD nie dawało zbyt dużych korzyści. Z drugiej strony myszy są w stanie szybko wchłaniać NMN i przekształcać go w paliwo energetyczne w formie NAD.

Smaczne sposoby na brokuły

Najlepszym źródłem NMN są brokuły. Jeżeli jednak krzywisz się na samą myśl o ich jedzeniu, spróbuj przygotować je w inny sposób.

Możesz jeść brokuły na surowo. Myślę jednak, że są one smaczniejsze lekko upieczone z odrobiną oliwy lub krótko gotowane na parze i skropione cytryną. Nie gotuj ich zbyt długo, ponieważ brokuły tracą swoje właściwości odżywcze przy dłuższym gotowaniu.

Jedzenie tego warzywa to najlepszy sposób na dostarczenie organizmowi związków zapobiegających starzeniu. Obecnie nie ma żadnego wysokiej jakości suplementu NMN dla ludzi.

Możesz również “zatrzymać” czas, jedząc inne bogate w NMN warzywa zielone, na przykład edamame (młodą soję), awokado, ogórki i kapustę.