Rak piersi- przeżywalność wzrasta dzięki ćwiczeniom

Jeśli chorowałaś lub chorujesz na raka piersi, Twoja historia może przypominać słowa starego przeboju dyskotekowego “I will survive” (“Przetrwam”).

Chcesz przejść od etapu: “Najpierw się bałam, byłam przerażona”… do “Mam przed sobą całe życie”.

Nieważne, czy powinnaś zmienić dietę czy rzucić palenie. Chcesz zrobić wszystko, co możliwe, aby zwiększyć swoje szanse na pozbycie się nowotworu – oraz dalsze życie – bez raka. Kiedy jednak Twój lekarz zaczyna wymagać od Ciebie, abyś rozpoczęła lub kontynuowała regularne ćwiczenia, najpewniej masz ochotę się poddać.

Rak piersi- nowe badanie

Nowy przegląd badań naukowych pokazuje, dlaczego tak istotne jest rozpoczęcie lub kontynuowanie regularnych ćwiczeń, nawet, kiedy rak piersi odbiera Ci energię. Ćwiczenia mogą URATOWAĆ Ci życie!

W pracy naukowej opublikowanej w czasopiśmie Canadian Medical Association Journal analizowano 70 artykułów dotyczących nawyków związanych ze stylem życia. Badano wpływ diety, ćwiczeń, palenia papierosów, spożycia alkoholu i suplementacji witaminami. Sprawdzano, które z nich miały największy wpływ na przeżywalność w przypadku raka piersi.

Na szczycie listy znalazły się ćwiczenia!

Ze wszystkich czynników, nad którymi pochylili się badacze, ćwiczenia miały najsilniejszy wpływ na zmniejszenie częstotliwości nawrotów raka piersi.

Naukowcy stwierdzili, że kobiety, które regularnie ćwiczyły, zmniejszały ryzyko zgonu z powodu raka piersi o 40%, w porównaniu z kobietami, które nie ćwiczyły.

Zależność ta była prawdziwa zarówno dla kobiet nowo zdiagnozowanych, jak i na innych etapach leczenia czy rekonwalescencji.

Rak piersi- ćwiczenia pomagają

Wiem, że prawdopodobnie czujesz się całkiem podle. Możesz nawet czuć się zbyt przybita, aby się ruszyć.

Nie jesteś sama: mniej niż 13% kobiet z rakiem piersi poświęca na ćwiczenia odpowiednią ilość czasu. A pacjentki, które przeszły chemio- lub radioterapię, ćwiczą jeszcze mniej, niż te, które ich nie przechodziły. Ale ćwiczenia mogą sprawić, że poczujesz się LEPIEJ – zwłaszcza, jeżeli chorujesz na raka piersi (lub jesteś w okresie remisji).

Pomagają kontrolować wagę, co samo w sobie obniża ryzyko nawrotu raka piersi. A regularne ćwiczenia ograniczają również skutki uboczne chemoterapii, radioterapii oraz terapii hormonalnej.

A więc nie poddawaj się! Podnieś głowę i zacznij się ruszać. Badacze zajmujący się omawianymi kwestiami zalecają minimum 30 minut średnio intensywnych ćwiczeń, pięć razy w tygodniu.

Możesz też zacząć ćwiczyć na dworze, aby chłonąć więcej promieni UV, które Twój organizm przekształci w witaminę D (“witaminę słońca”). W innych badaniach wykazano, że jej działanie zwiększa szanse na przeżycie w przypadku raka piersi.

Ćwiczenia okazały się najbardziej znaczące dla przeżywalności w przypadku raka piersi. Nie możesz zapomnieć o innych zdrowych nawykach związanych ze stylem życia, np. o zdrowym odżywianiu.

Jedz duże ilości warzyw, zwłaszcza kapustowatych, jak brokuły, kalafior czy brukselka. Zawierają one związek o nazwie sulforafan, który, jak pokazują badania, może powstrzymać wzrost guzów w przypadku raka piersi.