Choroba Alzheimera a cukrzyca- nowy związek

Powiedzmy sobie szczerze: choroba Alzheimera to złodziej.

Może ukraść Twoją pamięć, Twoje poczucie czasu i miejsca… a być może nawet Twoją osobowość.

Chcesz zrobić wszystko, co możliwe, aby zakuć tę chorobę w kajdanki, zanim rozpocznie swoją szkodliwą działalność!

A jest to szczególnie prawdziwe, jeżeli chorujesz na cukrzycę.

Choroba Alzheimera i cukrzyca- korelacja

Od jakiegoś czasu naukowcy wiedzą, że cukrzyca typu 2 może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera. Im gorsza regulacja poziomu cukru we krwi, tym wyższe ryzyko.

Ukuli nawet termin “cukrzyca typu 3” opisujący tę kradnącą umysł chorobę!

Ale nie wiedzieli jeszcze, jak cukrzyca może powodować otępienie lub przyczyniać się do jego rozwoju . Jednak powiązanie to stało się teraz wyraźniejsze dzięki nowemu badaniu opublikowanemu w czasopiśmie Nature.

Badacze z University of Bath odkryli potencjalny “punkt przejścia” pomiędzy tymi dwoma schorzeniami.

I okazuje się, że zbyt wysoki poziom cukru we krwi może być klockiem domino, który kaskadowo uruchamia rozwój choroby Alzheimera.

Badacze analizowali próbki mózgu osób chorujących na chorobę Alzheimera i osób zdrowych. Sprawdzali, w jaki sposób podwyższony poziom cukru we krwi działa na komórki mózgu.

Wiedzieli już wcześniej, że zbyt wysoki poziom glukozy (czyli cukru) we krwi może uszkadzać delikatne białka w tych komórkach. Proces ten znany jest jako glikacja.

Kiedy dochodzi do nagromadzenia nieprawidłowych białek w mózgu, enzym o nazwie MIF – co jest skróconą nazwą łamańca językowego “czynnik hamujący migrację makrofagów” – wkracza na scenę, reagując na stan zapalny.

Innymi słowy, MIF jest jak dobry policjant, który stara się chronić komórki Twojego mózgu przed powstaniem plątanin i blaszek związanych z chorobą Alzheimera.

Jest to klucz do zrozumienia problemu. Badacze stwierdzili, że wysoki poziom cukru we krwi może zmniejszać lub uniemożliwiać działanie MIF.

W badaniu wykazano, że glukoza wpływa na MIF nawet u osób nanajwcześniejszych etapach choroby Alzheimera.

Okazuje się, że w miarę rozwoju choroby Alzheimera nasila się uszkadzanie MIF przez cukier zawarty we krwi.

Wciąż jeszcze musimy się wiele dowiedzieć o zmianach powodowanych w mózgu przez cukrzycę. Ale jest to mocny nowy dowód, że cukrzyca jest skorelowana z podwyższonym ryzykiem choroby Alzheimera. Przyczynia się również do rozwoju tej choroby.

Choroba Alzheimera- jak zapobiegać?

Zatem cel jest jasny: Nie chcesz, aby Twoje komórki mózgowe zalewał nadmiar cukru!

Ale nie chcesz też cierpieć z powodu potencjalnych nieprzyjemnych działań niepożądanych leków regulujących poziom cukru.

Na szczęście dostępne jest wiele naturalnych sposobów utrzymania zdrowego poziomu cukru we krwi, bez ryzyka związanego z lekami:

  • Wypróbuj dietę paleo (dietę człowieka pierwotnego), aby poprawić regulację poziomu cukru we krwi. Składają się na nią naturalne tłuszcze, białka, owoce i warzywa
  • Dodawaj cynamon do swoich potraw. Wykazano, że ta rozgrzewająca, pyszna przyprawa pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę.
  • Przyjmuj berberynę, naturalny suplement diety pozyskiwany ze źródeł roślinnych. Ma on udowodnioną skuteczność regulacji poziomu cukru we krwi. Jest ona równie wysoka, jak w przypadku leku metformina. Berberyna jest jednak znacznie bezpieczniejsza.