L-arginina i witaminy z grupy B zmniejszają nadciśnienie

Jeśli pojawi się u Ciebie wysokie ciśnienie krwi (albo nadciśnienie), możesz nawet nie poczuć, że coś jest nie tak.

Nazywane jest “cichym zabójcą”. Naraża Cię na niebezpieczeństwo udaru, ataku serca oraz zachorowania na tętniaka. Nie daje przy tym ŻADNYCH ostrzegawczych sygnałów, że dzieje się coś złego.

Niestety leki na receptę, które mają pomóc obniżyć ciśnienie krwi, mogą wywołać silne zawroty głowy. Możesz się nawet przewrócić. A jeżeli jesteś trochę starszy, nawet niewielki upadek może spowodować poważne urazy.

Wiesz, że nie możesz pozwolić, aby Twoje ciśnienie krwi było zbyt wysokie… Na szczęście w nowym badaniu wykazano, że można leczyć nadciśnienie w skuteczny sposób BEZ stosowania leków.

Nadciśnienie- nowe badania

Naukowcy z Niemiec stwierdzili, że suplementacja aminokwasem L- argininą – w połączeniu z witaminami z grupy B: kwasem foliowym, witaminą B6 i B12 – może pomóc bezpiecznie i skutecznie obniżyć ciśnienie krwi BEZ działań niepożądanych.

Przeprowadzono trzymiesięczne badanie,które objęło 81 osób w średnim wieku z łagodnym lub umiarkowanym nadciśnieniem. Uczestników losowo przydzielono do grupy otrzymującej albo placebo, albo L-argininę w połączeniu z witaminami z grupy B. Wyniki opublikowane zostały w czasopiśmie European Journal of Nutrition.

Na koniec okresu 90 dni ciśnienie skurczowe obniżyło się średnio o 6 mmHg w grupie leczonej. W grupie otrzymującej placebo obniżenie było nieistotne.

Chociaż wygląda to na mały spadek, to w rzeczywistości jest on bardzo duży.

Wcześniejsze badania wykazały, że spadek ciśnienia skurczowego o 5 mmHg może oznaczać 14% zmniejszenie ryzyka udaru i 9% choroby wieńcowej. To całkiem niezły wynik, który może posłużyć za punkt odniesienia.

Poza powyższym parametrem, w niemieckim badaniu poprawie uległa również kolejna miara prawidłowego stanu układu krążenia. To indeks odczynowego przekrwienia (RHI), która jest miarą zdrowej funkcji naczyń krwionośnych.

Wyłącznie u osób z grupy leczonej RHI wzrósł o 0,37 – kolejna drobna zmiana, z którą wiążą się ogromne skutki. Normalna wartość RHI wynosi minimum 1,67, zatem poprawa jej nawet o ułamek może mieć istotne znaczenie.

Ponadto badanie wykazało, że poziom homocysteiny związanej z podwyższonym ryzykiem niewydolności serca i udaru, malał u uczestników z grupy leczonej.

Nadciśnienie- dobra dieta

Dowody te wskazują, że jeżeli cierpisz na nadciśnienie, powinieneś dostarczyć swojemu organizmowi więcej L- argininy oraz witamin z grupy B.

Przejście na dietę paleo z dużą ilością mięsa i warzyw najpewniej podwyższy u Ciebie poziom obu tych związków.

L-arginina występuje w źródłach białka, takich jak wołowina, drób, ryby, jajka i nabiał. Warzywa liściaste i owoce cytrusowe to dobre źródło folianów (B9). Witamina B6 i pozostałe witaminy z grupy B występują obficie w papryce, kabaczku oraz warzywach kapustnych, np. brokułach i kalafiorze.

Jeżeli nie jesteś zwolennikiem tych produktów spożywczych, nowych sprzymierzeńców w walce z nadciśnieniem znajdziesz również w postaci suplementów.